Ruské elity se už Putina nebojí, ví, že je nemocný, říká bývalý spolupracovník ruského prezidenta

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) (Profimedia)

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) | FOTO: Profimedia

Dlouhodobé spekulace o špatném zdravotním stavu Vladimira Putina podpořil i muž, který ruské hlavě státu v minulosti psal projevy. Podle jeho názoru je i lidem v Kremlu jasné, že je původce války proti Ukrajině nemocný. To by údajně mohlo posloužit těm, kteří chtějí v zemi provést převrat.

Bývalý autor Putinových projevů Abbas Galjamov poskytl krátký rozhovor rozhlasové stanici Times Radio. V něm otevřeně hovořil o zhoršujícím se zdravotním stavu ruského prezidenta i věcech, které jsou s ním spojeny. 

(Týdeník FORUM)

„Rozhodně vypadá špatně a všechny ruské elity včetně těch v Kremlu si toho všímají. Samozřejmě nevěří oficiálním zprávám, že je zdravý,“ řekl Galjamov pro britské rádio. „Je to jeden z faktorů, který oslabuje Putinovu pozici. Lidé se ho báli, ale když je člověk nemocný, už se ho nebojíte,“ dodal.

Bývalý Putinův blízký spolupracovník si navíc myslí, že by tato situace mohla vyvrcholit velkou změnou. „To, že se lidé přestanou nemocného prezidenta bát, by se mohlo stát jedním z důvodů, proč by pokus o převrat byl nyní reálnější. Ale to hlavní, co je k němu potřeba, je vzpoura veřejnosti,“ připomíná Galjamov. „Měla by narůstat aktivita veřejnosti. Ruské elity nezačnou jako první, ale mohou následovat lidovou vzpouru,“ vysvětlil, jak to v Rusku chodí. 

Spekulace o Putinově zdraví se nyní převážně soustředí na rakovinu. Jak upozornil deník Daily Express, nezávislé ruské médium specializující se na investigativní žurnalistiku Proekt v dubnu uvedlo, že jedním ze členů týmu, který cestuje s ruskou hlavou státu, je i onkolog.


Proekt tvrdil, že Putin podniká pravidelné cesty do letoviska v Soči. Společnost mu při tom dělají lékaři z moskevské Ústřední klinické nemocnice, luxusní kliniky pro kremelské prominenty. Také bývalý představitel FSB (ruské bezpečnostní služby) nedávno prohlásil, že Putinovi „nezbývají více než dva až tři roky života“. Sdělil také, že ruský prezident má „těžkou formu rychle postupující rakoviny“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]