Organizace spojených národů v New Yorku rozesílá návrh rezoluce o vytvoření tribunálu v norimberském stylu, který má ruské vedení pohnat k odpovědnosti za válečné zločiny a rozpoutání agrese na Ukrajině. Píše o tom The Guardian.
„V OSN v New Yorku koluje návrh rezoluce pro tribunál v norimberském stylu, který by měl ruské vedení pohnat k odpovědnosti za zločiny agrese na Ukrajině. Dosavadní americký odpor proti návrhu může zmírnit lobbování ukrajinského prezidenta,“ píše se v The Guardian.
„Je to něco, na čem prezidentu Zelenskému velmi záleží. Je to něco, co Ukrajina chce, a myslím, že to bude mít velkou váhu. Otázkou je, zda pro to bude dostatek hlasů na Valném shromáždění OSN?“ poznamenala americká velvyslankyně pro globální soudnictví Beth Van Schaacková. Podle jejích slov zatím všechny rezoluce výrazně převážily ve prospěch Ukrajiny.
Ruské válečné zločiny na Ukrajině již začal vyšetřovat mezinárodní trestní soud, ale jeho vedení tvrdí, že jeho vyšetřování je limitováno tím, že nemůže stíhat vedení Kremlu kvůli zločinu agrese, protože Rusko není signatářem příslušného zákona.
Beth Van Schaacková na konferenci Lawyers for Justice v Libyi řekla, že USA zatím ke zvláštnímu tribunálu vyšetřujícímu ruské válečné zločiny nezaujaly pevné stanovisko. Domnívá se však, že s Rusy obviněnými z válečných zločinů má rozhodně smysl vést soudní procesy i v nepřítomnosti.
USA by také mohly odtajnit zpravodajské informace, aby došlo k odhalení všech strůjců zodpovědných za přípravu i způsob vedení současné války, která podle mínění Beth Van Schaackové jasně porušila chartu OSN. Podle Guardianu jsou její veřejně pronesené poznámky náznakem, že administrativa prezidenta Joea Bidena je nakloněna k ustavení zvláštního tribunálu zaměřeného na roli ruského vedení při řízení invaze na Ukrajinu.
Vzniknout by mohl tribunál podle dvou možných vzorů. Buď by došlo k dvoustranné smlouvě mezi Ukrajinou a OSN, která by byla podle Van Schaackové „v určitém ohledu požehnána Valným shromážděním OSN a zřídila by samostatný tribunál“, nebo by byl zřízen speciální soud Ukrajinou a EU nebo Radou Evropy, který by byl podpořen hlasováním na Valném shromáždění OSN. V obou případech by šlo především o „prozkoumání trestného činu agrese“. „Byl by omezený počet obžalovaných, pravděpodobně nejvyšší politické vedení a možná i některé armádní špičky,“ dodala Van Schaacková.
Již 14. listopadu hlasovalo Valné shromáždění OSN poměrem 94 ku 14 (při 73 zdržení se) pro podporu principu, že Rusko zaplatí reparace, a souhlasilo se zřízením registru nároků v Haagu, který bude shromažďovat státní, ale i individuální žádosti o odškodnění.
Ukrajina by chtěla, aby nový tribunál začal pracovat nejpozději v září 2023, protože věří, že do té doby shromáždí dostatečné důkazy o nejméně 26 000 válečných zločinech, které vedly ke smrti 7 500 civilistů, včetně 400 dětí.