Ruské vlivy. Zemanovu kampaň sponzorovaly firmy z Putinova okruhu

Kancelář prezidenta republiky v posledních měsících propustila a odvolala vedoucí pracovníky Správy Pražského hradu (ČTK)

Kancelář prezidenta republiky v posledních měsících propustila a odvolala vedoucí pracovníky Správy Pražského hradu | FOTO: ČTK

Současný spor prezidenta Zemana s BIS kvůli přítomnosti ruských a čínských agentů na našem území a jeho zpochybňování protiruských sankcí mají své čitelné důvody. Zeman patří do nejužší sféry Putinova politického vlivu v Evropě a ve hře jsou i ekonomické zájmy.

(ČTK)

O profilu současného osazenstva Pražského hradu jakožto osvědčeného prostředníka zájmů Kremlu ve střední Evropě nelze pochybovat. Tento obraz je dobře zmapován nejen doma, ale i ve svodkách spojeneckých tajných služeb. Zeman a jeho toxické okolí vstřícnost vůči Putinově režimu, už několik let zatíženému sankcemi kvůli anexi Krymu, nijak nezastírají.

Nejedlý a Strana práv občanů

Ústředními postavami nejbližšího okruhu hlavy státu jsou hlavní poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář. Nejedlý dlouhodobě působil v Rusku, odkud se datují jeho úzké vazby na místní byznysovou a politickou sféru. V zahraničních médiích je označován za hradního „pokladníka“.

Nejedlý byl donedávna jednatelem ruské společnosti Lukoil Aviation Czech, která dodávala letecké palivo Českým aeroliniím. Prezident ruského gigantu Lukoil Vagit Alekperov má přitom úzké vazby na prezidenta Vladimira Putina.

Nejedlý s Mynářem jsou pro Zemana důležití i z jiného důvodu. Po odstavení jeho do té doby nejbližšího důvěrníka Miroslava Šloufa po prvních prezidentských volbách ovládli Stranu práv občanů Zemanovci (SPOZ), která dodnes působí jako politická a servisní organizace současné hlavy státu.

Strana práv občanů Zemanovci se zrodila ze spolku nostalgiků Přátelé Miloše Zemana, nespokojených s politikou tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Od roku 2010 do letošního března figuroval v jejím vedení Martin Nejedlý, přičemž hradní okruh v ní uchovává zákulisní vliv i za současného loutkového vedení. Miloš Zeman je dodnes jejím čestným předsedou.

13 milionů z ruské pavučiny

Proč to v souvislosti s nepřijatelnými reakcemi prezidenta na zprávu BIS, podkopávajícími její kredibilitu doma i v zahraničí, připomínat? Deník Mladá fronta DNES v listopadu informoval („Ruská pavučina kolem Zemana“), že Zemanovu Stranu práv občanů sponzorovala pavučina firem napojených na právníka z blízkého okruhu ruského prezidenta Putina.

V pozadí netransparentních finančních transferů je hráč na violoncello Sergej Roldugin, kmotr dcery Vladimira Putina. Iniciativa Panama Papers před časem odhalila, že tento hudebník prostřednictvím firem v daňových rájích ovládá majetek v hodnotě stovek milionů dolarů.

Složitou spleť společností, které oficiálně vlastní Roldugin i další oligarchové spojovaní s Putinem, podle odhalení několika světových médií vybudoval švýcarský právník Fabio Delco. Dnes z těchto zjištění na Zemanově příkladě vyplývá, že z těchto peněz jsou sponzorováni političtí spojenci Kremlu.

Mladá fronta DNES odhalila, že Delco ovládá několik firem i v České republice. Jejich koncoví vlastníci jsou neznámí. Zato je jasné, že čeští zaměstnanci těchto společností v posledních letech v podivuhodné koordinaci věnovali SPOZ, která financovala prezidentskou kampaň Miloše Zemana, více než polovinu jejích sponzorských darů. Celkově v objemu nejméně 13 milionů korun.

Právník blízký Putinovi

Současný předseda SPOZ Lubomír Nečas, který je zároveň v lékařském týmu prezidenta Zemana, tato odhalení považuje za účelovou kampaň proti jeho straně a hlavě státu. Nejde o první výpad deníku z mediální stáje Agrofertu proti hradnímu osazenstvu, což nesignalizuje zcela harmonické vztahy premiéra Babiše a prezidenta Zemana, procházející jistými výkyvy.

Jak tyto penězovody fungovaly? Mladá fronta DNES uvedla, že právník Fabio Delco, spojovaný s blízkými ruského prezidenta Putina, v České republice ovládá firmy prostřednictvím dvou společností z daňových rájů. Ty tvoří dvě větve sponzorů Zemanovců.

První výživnější větví je švýcarská společnost Waren Partners Ventures, kterou řídí Fabio Delco. Tato firma spravuje Adamovské strojírny, vlastnící společnosti Adast Systems, která po Nejedlém převzala zastupování ruského Lukoilu v České republice, či Benepro. Tato propojená síť firem poslala během několika let SPOZ celkem 12 milionů korun.

Druhou větví je Delcova lichtenštejnská Norwalk Holding, která s podnikatelem Michalem Pechanem spoluvlastní českou společnost Stegenato. Pechanova firma Astacus následně získala lukrativní zakázky na Hradě, zatímco zaměstnanci jeho dalších firem poslali na účet SPOZ v poslední době 830 tisíc korun.

Krácení daní o desítky milionů

Obě větve propojuje ostravský právník a další sponzor hradní strany Daniel Tomíček. Jeho podpisy figurují na dokumentech donátorů z obou větví, ve kterých se ocitají další firmy, přičemž každá z nich věnovala SPOZ stovky tisíc korun.

O podezřelých transakcích kolem financování Zemanovců svědčí i probíhající policejní vyšetřování. Některé firmy sponzorující tuto stranu jsou podle zjištění vyšetřovatelů součástí řetězce, který v České republice krátil daně o desítky milionů korun za pomoci falšování účetnictví a bílých koňů.

Za normálních okolností by byl sponzoring Hradu podroben masivnímu zájmu médií a drtivé kritice. Dnes tyto pochybné vazby a obchody překrývají skandální eskapády prezidenta Zemana a jeho pragmatického spojence premiéra Babiše.

Beljajev, sponzor blízký Jakuninovi

Tím ovšem podivuhodný kolorit sponzorství kampaně současného prezidenta nekončí. Jejím největším oficiálním mecenášem je okruh firem napojených na miliardáře Jaroslava Strnada, zakladatele zbrojařského impéria Czechoslovak Group (CSG). 2 miliony věnovala společnost Dako-CZ, kterou Strnadův rodinný klan vlastní se slovenským podnikatelem ruského původu Alexejem Beljajevem.

Prezident Miloš Zeman jmenuje ministra zemědělství Miroslava Tomana
 (ČTK)

O Beljajevovi se traduje, že má výborné kontakty v nejvyšších patrech Kremlu. O tom svědčí desetiletý kontrakt jeho vlajkové lodi Tatravagónky pro Ruské státní železnice v době, kdy je vedl bývalý dlouholetý důstojník KGB Vladimir Jakunin, dnes zařazený na sankční seznam USA. Jakunin sice musel kvůli podezření z korupce z vedení státních železnic odejít, nicméně zůstává velmi dobrým známým prezidenta Miloše Zemana.

Za sponzoring státní vyznamenání

Další dvě firmy spojené s holdingem CSG věnovaly na Zemanovu kampaň dohromady 1,9 milionu korun. Současně platí, že společnost Dako-CZ byla v letech 2013 a 2014 nejštědřejším sponzorem SPOZ, kdy jí na volební kampaň věnovala 3,5 milionu korun. Od té doby je Jaroslav Strnad součástí nejužšího hradního týmu. Zeman na oplátku propaguje jeho obchodní zájmy a letos mu věnoval státní vyznamenání Medaili Za zásluhy.

Při ohlédnutí za financováním prezidentské kampaně, a to ještě pomíjíme čínský podíl, o kterém se rovněž spekuluje, se ani nelze divit, proč se Miloš Zeman rozčiluje nad výroční zprávou BIS. Vysmívaní „čučkaři“, jak prezident pohrdlivě nálepkoval zpravodajce, se octli velmi blízko jeho východních kontaktů. Navíc s varováním rostoucích hrozeb, které jde přímo proti jeho zájmům.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]