Rusko ohrožuje bezpečnost celé Evropy, shodli se generálové NATO

Náčelník generálního štábu Aleš Opata (David Sedlecký / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Náčelník generálního štábu Aleš Opata | FOTO: David Sedlecký / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ve dnech 17. až 19. května 2022 se náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata zúčastnil v Bruselu jednání Vojenského výboru Evropské unie a následně Vojenského výboru NATO. Jednalo se o politicko-strategickém dokumentu EU, zapojení jednotek do zahraničních operací EU a spolupráci mezi EU a NATO. Stranou nezůstala ani situace na Ukrajině.

Program zasedání Vojenského výboru EU zahájil jeho nový předseda, rakouský generál Robert Brieger. V úvodu byli generálové informováni o klíčových kapitolách nového politicko-strategického dokumentu Strategic Compass a důsledcích bezpečnostní krize na Ukrajině, která má globální dopad. V dokumentu jsou stanoveny priority – reakce na vnější krize a konflikty, budování kapacit a vojenských schopností, ochrana EU a jejích občanů. „Ruská agrese na Ukrajině jednoznačně ohrožuje bezpečnost v Evropě,“ shodli se účastníci.

(Týdeník FORUM)

„Na novou bezpečnostní situaci musíme reagovat nejenom zrychlenou modernizací, ale především udržením technologické nadvlády,“ prohlásil Aleš Opata, který zároveň přivítal zájem Finska a Švédska o vstup do NATO.

Na jednání Vojenského výboru NATO byli generálové seznámeni s hlavními závěry předchozího jednání Severoatlantické rady o řešení aktuální bezpečnostní situace na Ukrajině a s navrhovaným politickým řešením na podporu Ukrajiny ze strany NATO a ohledně vstupu Finska a Švédska do Aliance. Byla vydána doporučení k dalšímu pokračování aktivit na podporu Ukrajiny a provádění aktivit NATO na východním křídle za účelem odstrašení Ruska a ochrany všech členských států Aliance.

Generálové se věnovali nové strategické koncepci, jejíž zpracování bylo vyhlášeno na summitu NATO v červnu 2021. Odráží vývoj a změny ve strategicko-bezpečnostním prostředí, jako jsou například hrozby v kyberprostoru či ve vesmíru, bezpečnostní rizika, klimatické změny, agresivní činnost Ruska a terorismus a dále ekonomický vzestup Číny a její asertivní chování vůči okolním státům.

Další jednání Vojenského výboru NATO je naplánováno do estonského Tallinnu v září 2022.