Rusko zaplatí za všechny oběti úmyslného stalinského hladomoru i za současné zločiny, řekl Andrij Jermak

Andrij Jermak (Kancelář prezidenta Ukrajiny, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Andrij Jermak | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Rusko zaplatí za všechny oběti stalinského hladomoru i za současné zločiny na Ukrajině. U příležitosti 90. výročí ukrajinské národní tragédie, při níž ve 30. letech minulého století zemřely miliony lidí, to uvedl šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.

Při hladomoru ⁠– na Ukrajině známém jako holodomor  zahynulo v letech 1932 až 1933 za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina podle odhadů historiků 3,5 až šest milionů Ukrajinců. Katastrofu vyvolala především tvrdá politika komunistického režimu a zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům. Některé země světa včetně Česka, stejně jako část historiků, hladomor považují za úmyslně vyvolanou genocidu.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

„Rusové zaplatí za všechny oběti hladomoru a budou se zodpovídat za dnešní zločiny,“ napsal Jermak na síti telegram. Památku obětí hladomoru dnes Ukrajinci uctí zapálením svíček, na 15.00 SEČ je naplánovaná celonárodní minuta ticha.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí podle serveru Ukrajinska pravda vyzvalo mezinárodní partnery Ukrajiny, aby hladomor uznali za genocidu ukrajinského národa a zabránili dalším válečným zločinům, zločinům proti lidskosti a genocidě ze strany Ruska.

„Cíl ruské invazní genocidní války se neliší od genocidy v letech 1932 až 1933 ⁠– zničení ukrajinského národa a jeho státnosti. Pokračujícími teroristickými útoky na kritickou infrastrukturu, ničením historického a kulturního dědictví a násilným transportem ukrajinských dětí na ruské území vede Ruská federace válku proti ukrajinské identitě,“ uvedlo ministerstvo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články