Zástupce šéfa frakce strany Jednotné Rusko ve Státní dumě Andrej Isajev začal novinářům komentovat Putinův inaugurační projev a uvedl, že Putin řekl, že zemřelí zesnulých generací „mají právo volit a toto hlasování je tradice, která se vyvinula a kterou jsme povinni ctít“. Zprávu přinesl kanál Plochije Novosti na sociální síti VKontakte.
Podle poslance Isajeva se právě tímto ohledem na hlas zesnulých „ruská demokracie liší od západních demokracií“, kde se počítají pouze hlasy žijících lidí.
Na sociálních sítích se vzápětí objevila připomínka toho, jak v roce 2016 Alexandr Agejev, ředitel Institutu ekonomických strategií Ruské akademie věd, navrhl „zamyslet se nad možností přiznat volební právo 27 milionům sovětských občanů, kteří zahynuli během druhé světové války“, a to tak, že by se jejich rodinám poskytly dodatečné hlasovací lístky při volbách.
„Agejev také nevyloučil, že by volební právo mohly získat i další generace zemřelých Rusů. Profesor neupřesnil, které kategorie občanů by se tak mohly účastnit volebního procesu,“ psal tehdy web Lenta.ru.
Isajevův mluvčí však uvedl, že tentokrát jde výhradně „o dodržování tradic“, nikoli o posmrtné volební lístky: „Je možné a nutné zohlednit volební právo generací předků dodržováním tradic.“
Zpráva přinesla na síti VKontakte řadu ironických komentářů. „Proč ne. (Velmistr) Korčnoj tvrdil, že v roce 1985 začal hrát šachy s Gézou Marótzym, který zemřel v roce 1951… s pomocí média… hlasování bude stejné,“ míní uživatel Nikolaj Michajlov.
„Takže v příštích volbách to bude 246 % pro někoho, koho nikdo nevolí?“ ptá se Igor Ivanov.
Došlo i na konspirační teorie. „Blbci! Putin je dávno pryč, zemřel 26. října a jeho tělo je na Altaji v bunkru v lednici, Prigožin chtěl tělo spálit, ale pak se báli skandálu. A vás všechny podvádějí a obelhávají dvojníci. Všichni o tom vědí už dlouho,“ dodává Stanislav Gorškov.
Komentátoři často upozorňují, že Putinův režim vytvořil zvláštní státní ideologii, která v sobě spojuje prvky odkazující na carské impérium i Sovětský svaz. Právě tato neurčitost podle nich umožňuje líčit každé období ruské historie jako významné a vítězné a dovolávat se jakýchkoli minulých tradic i osobností od svatého Vladimíra po Stalina.