
Pomník maršála I. S. Koněva stál až do jara 2020 v Praze-Bubenči, nyní se nachází v depozitáři v Měšicích FOTO: ČTK/Deml Ondřej
FOTO: ČTK/Deml Ondřej

V rozhovoru pro deník Izvěstija řekl ruský velvyslanec v České republice Alexandr Zmejevskij, že Rusko zaslalo České republice diplomatickou nótu, ve které žádá o „pomoc při určení přesného místa a kontrole demontovaného pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva“. Kromě toho si také postěžoval na přístup České republiky k otázce tzv. Ruského domu v Praze.
„Pomník maršála Sovětského svazu Ivana Koněva je symbolem Vítězství, symbolem osvobození Československa a jeho hlavního města Prahy od hitlerovské okupace,“ řekl pro Izvětstija Zmejevskij.
Ministr zahraničí Jan Lipavský sdělil Novinkám, že na tuto nótu odpoví, přestože si ruský velvyslanec může odpověď na otázku najít sám během okamžiku na internetu. Socha totiž není nikde „zašantočena“, ale je zapůjčena Muzeu paměti XX. století, jež se dohodlo s městskou částí Praha 6, která je vlastníkem předmětné sochy na zápůjčce pro expozici.
„Muzeum paměti XX. století se s vedením městské části Praha 6 dohodlo na výpůjčce sochy maršála I. S. Koněva pro budoucí expozici Muzea a k jejímu důstojnému využití při připomínání historie minulého století,“ informovalo muzeum ihned po podepsání dohody.
Muzeum vnímá sochu maršála Koněva „v několika vzájemně propojených rovinách“. Nejen jako připomínku podílu a role Rudé armády při porážce nacismu a osvobozování Československa v závěru II. světové války, ale také jako na jeden z výrazových prostředků normalizace po roce 1968, kdy bylo umístění sochy výsledkem ideologických hledisek. Koněv navíc sehrál významnou roli i při sovětské okupaci v srpnu 1968 a při vojenském udržování komunistických režimů v tzv. východním bloku, tedy i v České republice.
„Nótu jsme obdrželi zhruba v době, kdy ji pan Zmejevskij zmínil v rozhovoru. Opět běžná sovětská taktika,“ uvedl pro Novinky Lipavský.
Je to výhradně česká záležitost!
„Na rozdíl od Rusů, kteří už desítky dní nereagují na návrh příměří, my na jejich nótu odpovíme. A to na základě veřejně dostupných informací, které by ruská strana dozajista dohledala za pár minut sama,“ dodal. Narážel přitom na skutečně dostupnou informaci, že se socha Koněva nachází v depozitáři obce Měšice v okrese Praha-východ, protože místo v expozici Muzea paměti XX. století se teprve připravuje.
Ministr Lipavský také zdůraznil, že jde „výlučně o záležitost českého státu“. Podle něj „čeští bolševici“ umístili Koněvovu sochu na náměstí na Praze 6 v roce 1980 jako „výraz normalizační servility vůči moskevskému vedení“.
„Čeští demokraté rozhodli v roce 2020 o jejím odstranění, aby poukázali na temnou úlohu Ivana Koněva v dějinách zotročování evropských národů. V případě Československa se podílel na přípravě okupace v roce 1968,“ dodal Jan Lipavský.
Zmejevskij v rozhovoru také poukázal na „nepřátelský“ postoj Česka v případě tzv. Ruského domu v Praze. Ten totiž provozuje ruská státní agentura Rossotrudničestvo, na kterou se ale vztahují protiruské sankce Evropské unie. Česká republika podle ruského velvyslance neuznává diplomatický status budovy, a navíc se ozývají i hlasy k uzavření tohoto ruského zařízení v Praze, jako to s podobnými ruskými institucemi udělaly některé evropské země.