Šéf německé opozice navštívil Kyjev. Setkal se i s prezidentem Zelenským

Prezident Volodymyr Zelenskyj a předseda německé opoziční CDU Friedrich Merz v Kyjevě (Friedrich Merz / se souhlasem)

Prezident Volodymyr Zelenskyj a předseda německé opoziční CDU Friedrich Merz v Kyjevě | FOTO: Friedrich Merz / se souhlasem

Předseda německé opozice Friedrich Merz odcestoval do Kyjeva, kde se setkal s vrcholnými ukrajinskými politiky včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Německo stojí po boku Ukrajiny a jejích statečných obyvatel,napsal Merz po jednání na svůj twitter. 

Podle Merzova mluvčího spolu politici mluvili dobrou hodinu: „Konverzace byla mimořádně dobrá, co se týče její atmosféry i obsahu.“ Témata rozhovoru Merz nejprve probíral s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Dále měl předseda opoziční CDU jednat s předsedou ukrajinské vlády Denisem Šmyhalem a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem. Kromě toho byla naplánována jednání s předsedou parlamentu Ruslanem Stefantschukem a opozičními politiky.

Merz po svém příjezdu navštívil kyjevské předměstí Irpin, kde ruští vojáci způsobili rozsáhlé škody. Pro televizní stanici Welt uvedl, že vzdává hold tamním ozbrojeným silám a že Německo je nadále povinno pomáhat Ukrajině.

Šéf CDU na konci března prohlásil, že si velmi cení premiérů Česka, Polska a Slovinska za jejich cestu do tehdy obleženého Kyjeva za prezidentem Zelenským. Také řekl, že takovou návštěvu neplánuje, neboť by u něj jako u šéfa německé opozice vyvstalo podezření z vlastní propagace.

(Týdeník FORUM)

„Pokud jde o doporučení ostatním představitelům EU či státům EU, tak upřímně řečeno, každý se musí rozhodnout sám, protože to je spojeno se skutečně vysokým osobním rizikem,“ řekl na otázku, zda od dalších evropských činitelů očekává zopakování ukrajinské mise po vzoru českého premiéra Petra Fialy a jeho protějšků z Polska a Slovinska Mateusze Morawieckého a Janeze Janši.

Od té doby Kyjev navštívila řada západních činitelů včetně šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, předsedy Evropské rady Charlese Michela nebo amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena. Zájem o setkání se Zelenským v Kyjevě měl i německý prezident Frank-Walter Steinmeier, což ale Ukrajina odmítla kvůli politice, kterou Steinmeier vůči Rusku dříve zastával. Steinmeierovo odmítnutí je také důvodem, proč Kyjev zatím nenavštíví německý kancléř Olaf Scholz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články