Šéf poslanců ANO a první místopředseda této partaje Jaroslav Faltýnek na ČT24 předstíral, že neví, co má s případem Farmy Čapí hnízdo společného. Tak mu to připomeneme.
Nejvíce se do kauzy viditelně namočil, když jako člen představenstva Babišova Agrofertu schvaloval ručení pro Farmu Čapí hnízdo za střednědobý bankovní úvěr ve výši neuvěřitelných 350 milionů korun.
Ještě před tím, než Babiš prodal budoucí Čapí hnízdo své rodině (v roce 2007), zvýšil celkové vklady do této firmy na dva miliony. Hodnota budoucího „Čapáku“ tehdy příliš nepřekračovala tuto částku. Není divu, do té doby neměla firma léta žádné zaměstnance. Již tehdy byl Faltýnek místopředsedou představenstva Babišovy firmy, která budoucí Čapí hnízdo vlastnila. Následně se Babiš rozhodl budoucí Čapí hnízdo prodat. Dlouho pak předstíral, že neví, že je prodal svým blízkým. Obdobně ani Faltýnek údajně neměl ani potuchy, komu bylo Čapí hnízdo prodáno. Noví majitelé se skryli za „anonymní“ akcie. Ačkoli Babiš nakonec pod tlakem přiznal, že majiteli byli v inkriminované době jeho blízcí (děti a nynější švagr), jasné důkazy nemáme dodnes. Babišova rodina totiž ztratila všechny příslušné dokumenty.
Noví majitelé pak, jak je asi již všeobecně známo, získali dotaci z fondů EU ve výši 50 milionů určenou pro menší živnostníky a podniky. Asi jen stěží by Babišova rodina získala tuto dotaci, kdyby v Evropské unii věděli, že následně dosáhne také na výše zmíněný obrovský bankovní úvěr. Ten přitom získala jen díky tomu, že se za něj zaručil tatínek miliardář, respektive jeho firma.
Podle podmínek pro takové dotace pak museli Babišovi nejbližší držet Farmu Čapí hnízdo ve svém vlastnictví aspoň pět let. Pak si Babiš firmu zase odkoupil a dostal ji tak i s uvedenou dotací.
Víte, jaká tehdy byla reálná hodnota Farmy Čapí hnízdo, abychom si to porovnali s velikostí získaného bankovního úvěru? Tipujete hodnotu aspoň několik desítek milionů (zisky díky získanému a využívanému úvěru) plus 50 milionů (dotace) plus 2 miliony (původní Babišův vklad)? Napovíme, že Farma se i přes obrovskou dotaci topila ve ztrátách. Její hodnota tehdy činila, podržte se, pouhých 350 tisíc. Tisíckrát méně než činil úvěr (bez započítání úroků).
Faltýnek jako člen představenstva Agrofertu tuto záruku na obrovský bankovní úvěr schvaloval. Když však byl o několik let později (v březnu 2016) na ČT24, nemohl si za žádnou cenu vzpomenout, komu ručení schválil. Také byste si nepamatovali, komu jste schválili ručení za 350 milionů korun plus úroky? Nebo Faltýnek pouze kryl rodinku svého firemního i stranického šéfa? V televizi se omlouval, že už je příliš starý na to, aby si takové detaily pamatoval. Bylo mu tehdy 53 let.
Přestože má Faltýnek tak závažné potíže se svými duševními schopnostmi, rozhodl se opětovně kandidovat na prvního místopředsedu ANO. Strana ho „kupodivu“ zvolila. Teď však chce tento šéf poslanců ANO dokonce znovu kandidovat do sněmovny.
Plány mu mohou překazit jedině voliči, kteří vědí o jeho špatném mentálním zdraví, nebo policie, která se o něj teď zajímá. Žádá sněmovnu kvůli jeho účasti v případu Čapí hnízdo o jeho vydání.