Vlnu nevole vzbudila zpráva, že senátor Jaroslav Doubrava (dříve KSČM, nyní nezařazený za hnutí Severočeši) na Ruskem okupovaném Krymu jednal s tamní okupační správou. Podle Deníku N ho Rusové vítali jako hosta a zároveň byl pochválen za mnohaletou podporou země. I přes všechna zvěrstva, kterých se Putinova armáda na Ukrajině dopustila, je senátor Doubrava opravdu příznivcem Ruska. Dokazuje to hned několik jeho vyjádření. V minulosti však proslul také antisemitskými výroky. Zároveň je známý i šířením konspirací, kdy například vydával za pravdivý satirický článek, podle kterého měla Evropská unie chtít zakázat písmeno „Ř“.
Senátor Jaroslav Doubrava je mnohými lidmi označován za šiřitele dezinformací z proruských webů, které monitorují naše tajné služby, za hlasatele kremelské propagandy, antisemitu píšícího o židech-sionistech, kteří nám mají údajně jít po krku. Člen horní komory parlamentu má zároveň také zřejmě problém rozeznat satirické články od reality. Doubrava usedl v senátu nejdříve za komunisty, nyní je v horní komoře parlamentu jako nezařazený za hnutí Severočeši. Ve volbách v roce 2016 byl zvolen potřetí v řadě.
Rozhořčení způsobil naposledy v pátek 5. srpna, kdy odjel na Ruskem okupovaný Krym, kde se setkal se šéfem okupační moci Sergejem Aksjonovem. Ten měl podle fotografií z jednání před sebou ruskou a krymskou vlajku, Doubrava pak českou. Senátor přitom nebyl nikým z České republiky pověřen, aby zemi na Krymu zastupoval.
Ruská propaganda jeho návštěvy okamžitě využila a vypustila do veřejného prostoru několik prohlášení. Například, že Doubrava zastupuje mnoho obyčejných Čechů, kteří nepodporují politiku své vlády. Rusové také tvrdili, že senátor jedná jménem českých podnikatelů, kteří i přes sankce uvalené na Putinův režim chtějí s Krymem obchodovat. Návštěva proběhla v době, kdy Rusko vede barbarskou válku proti Ukrajině, přičemž některé části jejího území okupuje už od roku 2014.
Senátor Jiří Růžička (klub STAN) podal podnět mandátovému a imunitnímu výboru senátu. Je přesvědčen, že věc je třeba řešit. „Já jsem nespokojen proto, že Doubrava tam jednal s předsedou ruské okupační správy, a jistě s ním nejednal jako nějaký pan Doubrava, který přijel na dovolenou na Krym, ale jako senátor Doubrava. To je něco, co by se dít nemělo. Nebyl tím nikým pověřen. Ruská strana navíc teď věc prezentuje tak, že jednala o důležitých mezinárodních otázkách s českým senátorem. Byl bych rád, aby výbor prověřil, jestli nedošlo ke zneužití pravomoci senátora,“ řekl mimo jiné Růžička v rozhovoru pro deník FORUM 24.
„Že senátor Doubrava odjel v době války na dovolenou na Krym, je zvrhlé, ale že jedná s šéfem ruské okupační správy, je nepřípustné. Je členem senátu, který opakovaně odsuzuje válku, kterou na Ukrajině vede Rusko,“ prohlásil pak Růžička na sociální síti. Z řad občanů už byla na Doubravu podána také trestní oznámení.
Dávám podnět Mandátovému a imunitnímu výboru Senátu k prošetření. Že senátor Doubrava odjel v době války na dovolenou na Krym je zvrhlé, ale že jedná s šéfem ruské okupační správy je nepřípustné. Je členem Senátu, který opakovaně odsuzuje válku, kterou na Ukrajině vede Rusko.
— Jiří Růžička (@ruzickavsenatu) August 6, 2022
Celá věc nápadně připomíná cestu bývalého komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do samozvané Doněcké lidové republiky v roce 2019. Jde ovšem o ukrajinské území, kde si proruští povstalci podporovaní Putinovým režimem vyhlásili vlastní stát. Také Ondráček se prezentoval českou vlajkou, i on byl srdečně vítán samozvaným prezidentem Denisem Pušilinem, prohlášen za delegaci z České republiky a chválen za podporu spřátelených států. K těm však Česká republika rozhodně nepatří, a nikdy nepatřila.
Vřelý vztah k Rusku i k prezidentu Vladimiru Putinovi tak Doubravu i Ondráčka zřejmě spojuje. Doubrava navíc jako jediný v senátu hlasoval proti usnesení, že Rusko musí nést následky svých činů a že ruští váleční zločinci musejí stanout před soudem. Nepodpořil ani usnesení, aby Ukrajina obdržela od států EU status kandidátské země. Doubrava dokonce zpochybnil masakr v Buči.
V minulosti se senátor zároveň účastnil nezákonných a Českou republikou neuznaných voleb v rovněž neuznané takzvané Luhanské lidové republice a v Donbasu na východě Ukrajiny. Kdo ho tam pozval, prý neví. Žádné problémy s volbami podle svých slov údajně nezaznamenal, sdělil v roce 2014 České televizi.
Senátor Doubrava se zřejmě neštítí ani antisemitských výroků. Za žida-sionistu před časem označil tehdejšího velvyslance Spojených států amerických v Česku Andrewa Schapira, za jejich přisluhovače pak dokonce bývalého prezidenta Václava Havla. „Nenechte Američany rozpoutat v Praze druhý násilný Majdan,“ vyvolával před lety na facebooku. Zmíněný Majdan, tedy sérii mohutných demonstrací, která začala 2013 na náměstí Nezávislosti v Kyjevě a vyvrcholila svržením proruského prezidenta Janukovyče a svobodnými volbami, pak podle něj mají na svědomí fašisté pod vedením Spojených států. „Američané a především židé-sionisté (velvyslanec USA Andrew Schapiro) a jejich přisluhovači (jakým byl mj. Havel) jdou naší demokracii tvrdě po krku, právě teď v těchto hodinách,“ pokračoval Doubrava. Židy tak senátor označil za současné fašisty.
Podobně v roce 2014, kdy lidé na Albertově vypískali prezidenta Miloše Zemana a házeli na něj vajíčka, psal o údajné přípravě puče v režii Američanů, který ho má svrhnout z Hradu. V roce 2017 se pro změnu rozohnil, že „už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit“. „Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení… Nad Ř se smráká…“ napsal tehdy na sociální síti.
Pravda je však taková, že senátor Doubrava jednoduše naletěl na satirický článek z roku 2016 uveřejněný na humoristickém webu. Na něm se psalo třeba také o tom, že rozvodová řízení budou napříště probíhat také formou pranice. Status o zákazu „Ř“ měl stovky sdílení, následovaly další stovky rozzuřených komentářů od fanoušků, kteří také uvěřili.