Je potřeba otevřeně si přiznat, že současné Rusko je fašistický stát a představuje reálnou hrozbu pro evropskou demokracii, říká politolog, bezpečnostní odborník z Lotyšského institutu mezinárodních vztahů a bývalý poslanec lotyšského parlamentu Veiko Spolitis. Z vítězství Ukrajiny by se podle něj upřímně radovala polovina planety. V rozhovoru pro deník FORUM 24 a Týdeník FORUM mluví mimo jiné o tom, proč si francouzský prezident Macron volá s prezidentem Putinem a co by měla Evropská unie dělat v případě vítězství Ukrajiny.
Jak dlouho může podle vašich odhadů trvat válka na Ukrajině?
To velmi záleží na jednotnosti Západu a především NATO. Sám si umím představit tři scénáře: ten nejhorší by byl, že by se ukrajinská vláda rozpadla a všechno by skončilo v troskách. Ale pravděpodobnější jsou další dvě optimističtější varianty: 1) Ukrajina se vrátí do původních hranic z února 2022 a 2) Ukrajina se vrátí do svých hranic z roku 1991, což už je méně pravděpodobné, protože spojenecké země NATO sice Ukrajinu podporují, ale stále se nerozhodly, že chtějí porazit Moskvu, viz Německo a jeho nedávné otálení s dodávkou Leopardů.
Musíme si tedy nejprve být všichni jisti, že chceme Putinův režim porazit?
Rozhodně. Je potřeba otevřeně si přiznat, že současné Rusko je fašistický stát a představuje reálnou hrozbu pro evropskou demokracii. A jediné, co stojí mezi Ruskem a Evropou, je právě Ukrajina. Doufám, že koncem léta 2023 se Ukrajina vrátí zhruba do svých hranic z února 2022. Co bude dál, to už bude velmi záležet na dění v Moskvě.
Pořád tu máme spoustu neznámých. V Rusku může například dojít k občanské válce, což pochopitelně nikdo nechce. A je také dobré si znovu uvědomit, že válka na Ukrajině trvá už od roku 2014. Další problém pak představuje režim v Bělorusku. Moc bych Bělorusům přál osvobození od Lukašenkova režimu a nástup exilové vlády s premiérkou Cichanouskou v čele.
Myslíte, že se jednou vydáme na dovolenou na osvobozený Krym?
Já bych raději jel lyžovat do ukrajinských Karpat. Ale vážně: vykoupat se na pláži na osvobozeném Krymu je velký sen prezidenta Zelenského. A vlastně si myslím, že polovina planety by se z vítězství Ukrajiny upřímně radovala. Výsledek války ale opravdu závisí na postoji NATO i na podpoře dalších zemí, jako je Austrálie, Japonsko a Jižní Korea.
Proč si francouzský prezident Macron stále volá s prezidentem Putinem? Co tím podle vás sleduje?
Tento francouzský přístup má dlouhou historii: předtím stejně postupoval Nicolas Sarkozy. A prvním ze všech byl Charles de Gaulle, který vymohl pro Francii speciální zacházení ze strany Stalina. Hned na konci druhé světové války se Francie těšila výhodám za to, že se stala prostředníkem sovětské moci v Evropě, v nové Evropě, která měla sahat od Lisabonu až po Ural. Emmanuel Macron jen pokračuje v této linii.
Kdyby Ukrajina zvítězila, jistě by Francie svůj přístup přehodnotila. Pro budoucnost Evropské unie i celé Evropy je velmi důležité, aby Francouzi a Němci dokázali spolupracovat. Problém ovšem je, že Francie by zároveň byla ráda producentem zbraní pro celou EU, ale ostatní země tohle nechtějí, chtějí více decentralizovaný systém, kde každý vyrábí něco.
Pokud se podaří Ukrajině zvítězit, co bychom měli udělat dál?
Měli bychom zefektivnit fungování Evropské unie a vytvořit konfederaci, něco jako Spojené státy evropské. Rada Evropy by měla ideálně fungovat jako druhá komora Evropského parlamentu. Jedině tak máme záruku trvalého míru v Evropě.