Že je ruský diktátor Vladimir Putin nemocen, se spekuluje již dlouhou dobu. Spekulace zesílily zvláště po únorovém rozpoutání agresivní války na Ukrajině. Na to, jakými chorobami by mělo být podle médií Putinovo tělo prolezlé, se nyní v souhrnu podívalo Novoje vremja.
O zdraví kremelského pacienta, jak je Putin v textu nazýván, existuje množství hypotéz. Otázky na jeho zdravotní stav vždy zesílí v okamžiku, kdy k tomu vede nějaké jeho prohlášení, gesto, rozkaz či změna vzhledu. A to přesto, že ředitel CIA William Burns letos v červenci řekl, že „Putin je příliš zdravý“, a o něco později prohlásil šéf britské rozvědky MI-6 Richard Moore, že „neexistuje žádný důkaz, že by byl Putin vážně nemocný“.
Jaké choroby tedy byly ruskému prezidentovi „diagnostikovány“ bulvárními, ale i seriózními médii z celého světa?
Parkinsonova choroba
Zprávy o tom, že Putina trápí Parkinsonova choroba, tedy degenerativní onemocnění mozku, se objevují převážně v britském bulváru již od dubna. Počátkem listopadu tuto tezi připomněl The Sun, který se odvolával na anonymní zdroj z ruských zvláštních služeb blízkých Kremlu. K tlumení příznaků Parkinsonovy choroby má užívat speciální kombinaci léků, která střídavě způsobuje obtížný pohyb pravé ruky a ztrátu koncentrace a závratě.
Parkinsonský syndrom, s nímž je spojen nekontrolovaný třes, svalová ztuhlost, potíže s chůzí, problémy s orientací v prostoru a zpomalené tempo pohybu, může být vyvolán Parkinsonovou chorobou či způsoben jinými faktory, jako jsou mrtvice, nádor, poranění mozku či užívání léků nebo návykových látek.
V březnu se těmto informacím věnovalo Deutsche Welle, které dalo prostor neurovědcům. Jeden z nich Ray Chaudhuri z University of London, zdůraznil, že jak Parkinsonovu chorobu, tak parkinsonismus je neuvěřitelně obtížné diagnostikovat a lze je identifikovat pouze důkladným neurologickým vyšetřením.
Syndrom neklidných nohou
Pozornost sociálních sítí a mnoha západních bulvárních médií upoutaly v září nečekané zvláštní pohyby Putinových nohou během několika veřejných vystoupení, kdy seděl na židli před skupinkou dětí, mluvil s nimi a pevně svíral mikrofon. Přitom dělal nepřirozené pohyby nohama, vrtěl se a volnou rukou se pravidelně chytal za loketní opěrku. Jak poznamenal Daily Mail, byla ve zprávách ruských federálních kanálů většinou zabírána jen horní polovina Putinova těla. Tématu se věnoval i americký New York Post.
Rakovina
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu různá média opakovaně naznačovala, že Putin může být nemocný jedním typem, nebo dokonce několika typy onkologického onemocnění najednou.
V květnu uvedl britský bulvární deník Daily Mirror s odvoláním na anonymní zdroj z FSB, že lékaři dávají Putinovi maximálně pár let života, protože trpí závažnou formu rychle postupující rakoviny, a podle zdrojů deníku navíc diktátor ztrácí zrak, trpí bolestmi hlavy a třesem končetin.
New Lines Magazine uvedl s odkazem na jakousi zvukovou nahrávku jednoho z oligarchů blízkého Kremlu, že Putin má „těžkou formu rakoviny krve“.
V listopadu pak The Sun s odkazem na zdroj blízký Kremlu uvedl, že Putin je „pravidelně dopován nejrůznějšími těžkými steroidy a inovativními léky proti bolesti, aby zastavil šíření rakoviny slinivky břišní“. A stejný zdroj uvedl, že Putin může mít i rakovinu prostaty.
Schizoafektivní porucha
Zdrojem informací o této diagnóze je nespolehlivý zdroj – anonymní telegramový kanál General SVR. Putinovi měla být schizoafektivní porucha diagnostikována během „velkého vyšetření zahrnujícího několik skutečně špičkových lékařů“ na začátku května 2021.
Steroidní vztek a vedlejší účinky rozsáhlého užívání steroidů
Na pozadí mnohých fám o Putinových nemocech bylo opakovaně naznačováno, že diktátorovo zdraví a chování by mohly být významně ovlivněny aktivním užíváním steroidů.
„Putin byl vždy velmi zdatný muž s trochu vyčerpaným pohledem. V posledních pár letech se však zdá, že jeho obličej a krk narostly. Tomu se říká ‚měsíční tvář´ a úzce je to spojeno s užíváním steroidů,“ uvedla v komentáři pro New Lines Magazine profesorka endokrinologie na Oxfordské univerzitě Ashley Grossmanová. Steroidy jsou přitom běžně předepisovány pro různé typy rakoviny krve. Každému, kdo užívá velké dávky steroidů, hrozí mnohem snazší nákaza covidem. Právě proto možná Putin používal při jednáních onen obří stůl, aby seděl co nejdále od druhé strany.
V polovině března 2022 britský deník Daily Mail s odkazem na zpravodajský zdroj z okolí Kremlu spekuloval, že Putin trpí poruchou mozku způsobenou demencí, Parkinsonovou nemocí nebo „steroidním vztekem“, který je důsledkem léčby rakoviny steroidy.
Bludná porucha
S tím, že Putin může trpět bludy, přišel v červenci 2022 ukrajinský psycholog Dmitrij Popov, který poznamenal, že je navíc kombinována s dalšími nemocemi. Ale rozhodně „není blázen a není paranoidní“, dodal Popov.
Epileptoidní psychopatie
Nejde o nemoc, ale o patologický vývoj osobnosti projevující se porušením emocionální sféry, záchvaty nepřiměřeného a často agresivního chování. Stejným typem poruchy měli podle psychiatra Romana Dolinského trpět i Stalin a Hitler.