Nově probuzená kauza okolo preparátu mozku Františka Palackého je definitivně ukončena a vyřešena. Rodina politika a historika a Národní muzeum jsou ve shodě. Vyplývá to z informací, které deníku FORUM 24 poskytl Václav Macháček-Rieger, potomek Františka Palackého a zástupce jeho rodiny ve sporu s Národním muzeem.
Spor se rozhořel kvůli nakládání s mozkem Františka Palackého, který má dodnes ve sbírkách Národní muzeum. Při rekonstrukci historické budovy na pražském Václavském náměstí v roce 2015 byla schránka s mozkem před televizními kamerami přesunuta do Památníku Františka Palackého, což tehdy rodina neschvalovala.
„Takové věci se mají řešit s citem, pietně a diskrétně. Nejde o věc veřejného zájmu, ale o soukromou záležitost rodiny,“ řekl v minulém týdnu webu Novinky.cz Václav Macháček-Rieger. Opět se tak otevřelo vypjaté téma z roku 2015 a údajně přetrvávající situace. Jak nyní zjistil deník FORUM 24, spory mezi Národním muzeem a rodinou Františka Palackého jsou zřejmě zažehnány.
Václav Macháček-Rieger nyní prohlásil, že už 8. listopadu byl kontaktován Národním muzeem v zájmu oboustranné dohody a komunikace. Obě strany se shodly, že nechtějí situaci dále eskalovat a medializovat. „Jedná se o diametrálně odlišnou situaci,“ vysvětlil Macháček-Rieger, který vytažení sedm let staré záležitosti považuje za krajně nešťastné. Nechtěná medializace celou kauzu stále komplikuje, a proto se obě strany rozhodly situaci uklidnit výzvou k opravě uvedených informací. „Došlo k tomu, že jsme s generálním ředitelem Lukešem dopisem obeslali obě redakce, které ten článek publikovaly,“ informoval nás Macháček-Rieger.
Mozek byl z těla Františka Palackého vyjmut 30. května 1876, několik dní po jeho smrti. Zřejmě se to už tehdy stalo se souhlasem rodinných příslušníků. I když měl být podle dobových informací „vydán k vůli chemickofysiologickému prozkoumání“, jednalo se spíše o památku nebo relikvii. Sláva a význam osobnosti Palackého způsobily, že se z jeho ostatků stala veřejná věc. „Ze soukromé rodinné ztráty se úmrtí ‚otce národa‘ stalo kolektivní ztrátou a dotyčný orgán jakousi relikvií,“ popsala tehdejší situaci pro Novinky.cz Eliška Fulínová z Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy.
Proto také byla sejmuta jeho posmrtná maska a odlitek jeho pravé ruky – i ty jsou dodnes ve sbírkách Národního muzea. Na rozdíl od mozku ale nepodléhají tělesnému rozkladu – kvůli němu byl mozek v roce 1900 naložen do nové směsi glycerolu a formaldehydu. Také musel být pravidelně kontrolován, jestli se udržuje jeho stav.
Nyní, když byla rekonstrukce Národního muzea dokončena, by se měl mozek Palackého vrátit zpět, nicméně na neveřejné místo, a tam zůstat mimo dohled návštěvníků. Kromě provedené rekonstrukce by neměl být důvod s mozkem dále manipulovat a stejně jako on by měla celá záležitost být uložena k odpočinku. Někdejší vlastenecké emoce, které daly vzniknout celé dnešní situaci, už dnes nejsou aktuální a i vztah k lidskému tělu a osobnosti člověka je dnes výrazně jiný. V Národním muzeu aktuálně probíhá výstava k životu a dílu Mira Žbirky a návštěvníkům by připadalo přinejmenším podivné, kdyby její součástí byl jeho mozek.