KOMENTÁŘ / Inflační akce domácích mírotvorců mají široký záběr. Aktivisty Vrabela a Rajchla následují levicoví populisté v čele s Matějem Stropnickým, pořádající mítinky pod záštitou KSČM. Nic nového pod sluncem. Za podobnými skupinami se dlouhodobě formují zájmy Moskvy.
V Plzni proběhla „Demonstrace za důstojný život“ pořádaná místní KSČM. Vymezila se proti „pravicové protilidové vládě“, jež podle organizátorů přivedla zemi do hluboké krize. „Svým lokajským přístupem vůči USA a EU proti Ruské federaci a Číně přivedla vláda tuto zemi na pokraj ekonomického kolapsu a velkého válečného konfliktu!“ píšou na webu komunisté.
Spojité nádoby
Účast nebyla valná, ale to není podstatné. Za pozornost stojí příbuznost scénářů komunistických mítinků s demonstracemi Jindřicha Rajchla „Česko proti bídě“ se silným socializujícím a protiukrajinským akcentem, jejichž proklamace jsou zaměnitelné.
Opět se potvrzuje, že extrémní okraje politické scény nalevo a napravo jsou spojité nádoby, jež mají společné jmenovatele. Nenávidí západní společenství, současný režim, a ačkoli to popírají, slouží jako „užiteční idioti“ Moskvy, jež musí mít z jejich počínání radost.
Kromě předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné a představitele stalinistického křídla Josefa Skály, jenž se jako prezidentský kandidát maskoval za „vlastence“, v Plzni mimo jiné vystoupil Matěj Stropnický, čelný propagátor petice „Mír a spravedlnost“.
Tato petice, jež se staví za ukončení protiruských sankcí a pomoci napadené Ukrajině, je ukázkovou esencí pokryteckého mnichovanství. „Jde nám o spravedlivý mír,“ uvádí lednový dokument a neřeší, jak by tento mír a spravedlnost měly vypadat.
Kruh se uzavírá
Lze si snadno domyslet, podle jakých not by byly tento mír a spravedlnost dojednány. Petici podepsali levicoví radikálové včetně představitelů KSČM a společenství Ne základnám, jež před časem torpédovalo úvahy o výstavbě amerického radaru v Brdech.
„Můj postoj ke konfliktu na Ukrajině není ten, že Ukrajina musí zvítězit. Já si myslím, že nejdůležitější je, aby nastalo jednání o míru a příměří. Tu válku je třeba deeskalovat, krotit,“ prohlásil Stropnický. Tím o sobě řekl vše.
Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický se objevil na další „protiválečné“ akci v Táboře, kde s ním vystoupil místopředseda KSČM Milan Krajča. Krajča je současně předsedou Českého mírového hnutí a viceprezident Světové rady míru. Kruh se uzavírá.
Po vypuknutí studené války a rozdělení světa na dva bloky se jednou z účinných forem ideologického boje socialistického společenství stalo mírové hnutí. Přitom platilo odvěké, „hovoříš-li o míru, připravuj se na válku“. Sovětský svaz a jeho satelity vytvořily mohutný aparát „hnutí obránců míru“, který pod kontrolou Moskvy působil i v západních a rozvojových zemích.
Pod kuratelou Moskvy
Zastřešovala je Světová rada míru, jež vznikla z popudu a financování Sovětského svazu v roce 1950. Sdružovala desítky kryptokomunistických organizací, jejichž cílem bylo bojovat proti americkému imperialismu, nebezpečí světové války a za všeobecné odzbrojení.
Svoji kritiku zaměřovala výlučně na chování Spojených států, zatímco imperiální invaze sovětských donátorů nechávala bez povšimnutí. O obrovském podvodu prosovětské mírové propagandy svědčí skutečnost, že Moskva mezitím masivně zbrojila, a teprve v éře Gorbačova a Reagana narazila na limity svých možností.
Zhroucení a oživení
Světové mírové hnutí se zhroutilo po rozpadu SSSR, kdy mu téměř vyschly finanční zdroje. Dnes jen paběrkuje s minimálním vlivem, nicméně krev do žil mírotvorcům vlila současná vypjatá mezinárodní situace.
Patří mezi ně i České mírové hnutí ovládané komunisty, jež se vydává za protiválečnou a antiimperialistickou organizaci. Je členem Světové rady míru, která před třemi lety odsoudila „hanebné zničení“ pomníku maršála Koněva v Praze 6.
Po anexi Krymu došlo v rámci hybridní války paradoxně k oživení mírového hnutí v evropských zemích. Putin přecenil své síly a nejenže nepokořil Ukrajinu, ale vede svou zemi k hospodářskému úpadku a ztrátě světového vlivu.
Rusko tak musí sázet na únavu západní pomoci Ukrajině, jež se však v dohledné době nerýsuje, a aktivizaci svých pátých kolon v Evropě, které používají jednotný mírotvorný rukopis. To platí nejen u nás.
Spojení extremistů
Server The Washington Post získal dokumenty, podle kterých se měli stratégové Kremlu zaměřit v Německu na krajně levicovou stranu bývalých komunistů Die Linke a krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD).
„Sňatek s německými extremisty je výslovným cílem Kremlu a byl poprvé navržen vysokými představiteli v Moskvě na začátku září,“ uvedl server s odkazem na zpravodajské dokumenty datované od července do listopadu. Kreml se snaží působit na obě strany s cílem vytvořit protiválečnou koalici.
Je skutečností, že obě strany varují před údajným zatahováním země do války a vyzývají k ukončení dodávek zbraní na Ukrajinu. Podobnost s českými poměry není náhodná.
„Kreml se snaží podkopat západní jednotu a vést válku podle svých podmínek. Využití protestů k rozdělení Západu je taktika, která byla poprvé použita v sovětských dobách a vrátila se do popředí po ruské invazi na Ukrajinu,“ uvádí server.
Mírotvorci typu Stropnického, Okamury, Rajchla, KSČM, Trikolory a mnoha dalších nejsou naivní idealisté, ale faktičtí advokáti zájmů Kremlu, ať už si to připouštějí nebo ne, nerozlišující mezi agresorem a jeho obětí. Moskva si pěstuje kolaboranty po celém světě desítky let a dnes přituhuje.