Prezident Miloš Zeman se v televizním vystoupení v Partii na CNN Prima News dopustil obvyklé porce invektiv a provokací. Lepší to už nebude. Nejvíce zaujal jeho otevřený lobbing za svého dalšího ministra ve vládě, když odepsal Jana Blatného slovy, která seděla i na premiéra Babiše.
Rčení není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu, sedí i na spekulace o chystané rošádě ve vládě. Podle kuloárových informací CNN Prima News by měla ČSSD získat post ministra zdravotnictví a hnutí ANO by na oplátku získalo resort zahraničí.
„Slyšel jsem o tom, samozřejmě, že ano. Ale toto je věc pana premiéra. Protože máme koaliční dohodu, tak dobře víte, že například pan Hamáček musí navrhnout něco panu premiérovi, pan premiér musí něco navrhnout mně a já jenom jako prognostik předem říkám, že pokud mi to navrhne, tak mu vyhovím,“ uvedl prezident.
Ministra zdravotnictví Jana Blatného by měl nahradit bývalý sociálnědemokratický hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, považovaný za Zemanova člověka. Rozšířil by tak řady členů vlády hradního okruhu, kam lze zařadit Miroslava Tomana, Marii Benešovou, Lubomíra Metnara a donedávna Romana Prymulu.
Tomáše Petříčka, který je dlouhodobě v Zemanově nemilosti, by měl údajně na postu ministra zahraničí nahradit státní tajemník a diplomat Miloslav Stašek.
Velmi unavený ministr
„Babiš je zoufalý tím, že Blatný je příšerný a nemůže místo něj nikoho sehnat. Kdyby to ČSSD opravdu nabídl, tak by po tom sáhli a mohli by se na tématu zdravotnictví profilovat. Už nemůže být nikdo horší než ti, co tam byli teď,“ uvedl pro CNN Prima NEWS zdroj blízký vládě. Ke změně by mělo dojít v březnu, jenže premiér výměnu ministrů popřel.
Spekulace o blížícím se konci Blatného potvrdil Zemanův politický nekrolog v Partii, ve kterém se s „příšerným“ ministrem zdravotnictví prakticky rozloučil s dovětkem, že „by bylo sprosté se mu posmívat“.
„Mně je ho líto. Já už jsem mu to říkal při jeho jmenování, že přichází z parku do džungle, a ta džungle ho sežrala,“ řekl prezident na adresu Blatného.
„Já vzhledem k některým jeho tiskovým konferencím na něm pozoruji syndrom vyhoření. Takže soucit, poděkování za vykonanou práci. Ale na druhé straně vidět k smrti vyčerpaného člověka je smutné. A kdyby si odpočinul, možná že by to bylo k dobrému,“ dodal s tím, že mu Blatný „připadá, že už je velmi, velmi unavený“.
Naopak potenciální nástupce prezident vychválil. „Jiřího Běhounka znám dlouhá léta. Byl to úspěšný hejtman, byl to úspěšný předseda Asociace krajů, je to velmi schopný krizový manažer. A pokud jde o Mílu Staška, tak ten je státní tajemník na ministerstvu zahraničí, pracuje v tomto oboru už téměř třicet let a nelze pochybovat o jeho schopnostech.“
Babišův syndrom vyhoření
Zatímco Babiš tyto spekulace zatím odmítá, Hamáček se k nim dosud nevyjádřil. Šéf ČSSD ovšem v poslední době působí tak, že hraje už jen sám na sebe a prakticky se v předtuše hrozícího volebního propadáku sociální demokracie řídí heslem „po nás potopa“. Je ovšem velmi pravděpodobné, že Petříčkův konec by vyvolal rozkol ve straně, což by byl poslední hřebíček do její rakve.
Při pohledu na tragické výkony celé vlády při řešení koronakrize nezbývá než se ptát, zda Zemanovy příměry o „syndromu vyhoření“ nesedí ještě trefněji na někoho jiného, především na Andreje Babiše.
Premiér selhal jako krizový manažer a dovedl Českou republiku na dno světových žebříčků. Kdo jiný by měl nést větší politickou odpovědnost než nervózně a vyčerpaně tápající předseda vlády, který je stále více odtržený od reality?