Tendr ke stavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany v podobě, jaká vyplývá z jeho navrhované zadávací dokumentace, může mít za následek vydíratelnost Česka. Podle tajných služeb, ministerstva vnitra i zahraničí totiž nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vyplývá to ze seznamu zásadních připomínek, jež k dokumentaci společně sepsali zástupci všech zmiňovaných institucí. Zejména ministr Karel Havlíček pak otálí ohledně doporučované možnosti obě rizikové země ze strategické zakázky vyloučit a namísto toho jen mluví o možnosti vyřadit je zpětně či odstoupit z již uzavřeného kontraktu. To je však podle BIS riskantní a neefektivní. Informace z předmětného dokumentu přinesl Radiožurnál, který je má k dispozici.
Zástupci uvedených institucí doporučují vůbec neoslovovat rizikové uchazeče. Za ty vláda už v květnu podle Deníku N označila Rusko a Čínu. Zadávací dokumentaci k tendru, který chce ČEZ prostřednictvím své dceřiné firmy EDU II vypsat ještě letos, připomínkovala v ohledu bezpečnosti pracovní skupina na ministerstvu vnitra tvořená kromě vnitra rovněž zástupci tajných služeb, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a ministerstvem zahraničí. Uvedené instituce přípravy tendru ostře kritizovaly.
„Na posouzení celé dokumentace z bezpečnostního hlediska bylo extrémně málo času. Několik jednotlivých týdnů k posouzení tisíců stran dokumentace v anglickém jazyce k projektu, který má nejvyšší strategický význam, je zcela nedostatečné,“ stojí v připomínkách. A kritika pokračuje: „Je třeba počítat, že v dokumentu mohou být skryté problémy ovlivňující bezpečnost, které nebylo možné v takto krátkém čase identifikovat,“ cituje Radiožurnál z vyjádření zmíněné skupiny.
Skupina dále doporučuje pro zajištění bezpečnostních zájmů státu „neoslovit v tendru uchazeče identifikované ve vládních dokumentech jako rizikové“. Bezpečnostní informační služba varovala před aktivitami špionů z Ruska a Číny v nedávné výroční zprávě, kde bez konkrétních příkladů upozorňovala na nebezpečí zneužití velkých státních zakázek. To podle tajných služeb spočívá v tom, že by dodavatel z řad rizikových uchazečů mohl stavbu jaderné elektrárny cíleně zdržovat a požadovat po státu splnění svých požadavků.
Stát ovšem zatím neprojevil ochotu na na výše uvedené klíčové doporučení přistoupit. Ministr Havlíček i premiér Babiš totiž v minulosti odmítli, že by Česko z tendru předem některého z případných uchazečů vyloučilo, připomíná server iRozhlas. Havlíček namísto toho poukazuje na možnost po ukončení výběrového řízení vyloučit nebezpečného dodavatele rozhodnutím vlády nebo odstoupit kvůli bezpečnostním důvodům z již uzavřeného kontraktu. Tyto možnosti jsou ale podle tajných služeb jen mezní a nepříliš pravděpodobné. „Jednak by jejich využití znamenalo značné ztráty finanční, ztrátu času i důvěry ve schopnost státu zajistit tento důležitý projekt, jednak by jejich využití zřejmě znamenalo zahájení řady soudních sporů a/nebo arbitráží. Jsou to tedy nástroje poměrně neefektivní, neboť možnost vlády je využít bude při zvážení jejich důsledků velmi snížena,“ stojí doslova v připomínkovém dokumentu.
Podle pracovní skupiny je proto nutné postupovat preventivně a rizikové uchazeče do tendru nezvat.