Fialova vláda není asociální. Rodičovský příspěvek by se měl navyšovat o inflaci, zdůrazňuje Olga Richterová

Poslankyně Pirátů Olga Richterová (Archiv Olgy Richterové / se souhlasem)

Poslankyně Pirátů Olga Richterová | FOTO: Archiv Olgy Richterové / se souhlasem

Teď je jasně vidět na číslech, jak rodinám stoupají náklady. Seniorům se důchody valorizují o inflaci, to je správně a v pořádku, ale rodinám nic. Je to úplně jiná situace. Kde je ta spravedlnost, když v číslech je evidentní, že jsou na tom nejhůře, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 poslankyně Olga Richterová (Piráti).

Vláda by ve středu měla schválit balíček sociálních změn, jehož součástí je i pětitisícový příspěvek pro rodiny. Podpoří ho vaši ministři?

Dvě důležité věci. Zaprvé jsme jako Piráti ještě dřív, než to začala vláda jako celek řešit, upozorňovali na to, že tady jsou obrovské zisky státního rozpočtu z rostoucích cen energií a že je naprosto nezbytné domácnostem kompenzovat to, že se jim zvyšují životní náklady. Hovořili jsme o energetickém bonusu a v podstatě v této podobě, že to nejde na dluh, ale ze zisku zejména ČEZu, a že to odpovídá výšce, kdy v průměrné rodině se dvěma dětmi dostanou deset tisíc korun. 

(Pavel Hofman)

Co se týče celkové politiky vlády, tak v tom balíčku, vedle jednorázové podpory umožňující vyrovnat se s rostoucími cenami energií, tak jsou vedle toho i opravdu důležité systémové změny – podpora částečných úvazků, to jde také aktuálně na vládu a je to věc, kterou se snažím strašně dlouho prosazovat. České ženy chtějí mít částečné úvazky, když mají malé děti. Až 40 procent žen na mateřské dovolené chce pracovat na částečný úvazek. A někdy se říká, že tato vláda je pravicová a konzervativní. 

Zmiňuje se, že je kabinet Petra Fialy (ODS) také asociální…

To bych neřekla. Řekla bych, pojďme konečně zdůraznit, ať lidé mohou naplňovat to, co chtějí, když tím nikomu neubližují. Já jsem o tom jednala s ministrem Mariánem Jurečkou. Částečné úvazky mají naši naprostou podporu, dlouhodobě to chceme, do programu vlády jsme to prosazovali, všichni se na tom shodneme.

Poslední důležitá věc je to, že jsem navrhovala, ať se pravidelně valorizují příspěvky pro rodiny o inflaci, což je třeba rodičovský příspěvek. Tam zatím ta shoda nebyla, ale chci to připomenout, protože si myslím, že je nefér, že lidé nemůžou předvídatelně počítat s tím, že když významně naskočí inflace, tak že se jim navýší i hodnota rodičovského příspěvku.

Ještě je důležité si říct, že kroky vlády souvisí s tím, že musí zjednodušit strašně byrokratické procedury. Třeba u příspěvku na bydlení, aby byl reálně dostupný pro běžné domácnosti. To je otázka, na které jsme také pracovali. To je také součást toho, aby ten sociální systém fungoval.

 Takže celkově s tím sociálním balíčkem, o kterém bude jednat vláda, souhlasíte?

Rozhodně podporujeme, aby to byl balíček, aby měl několik nohou, o které se opírá. Má v něm být jak to zjednodušení, třeba u příspěvku na bydlení, tak rozšíření podpory částečných úvazků, masivní podpora školek, dětských skupin a péče pro děti. Bez toho vám asi částečný úvazek nepomůže. Také podpora rodin s dětmi, aby se dokázaly jednorázově vyrovnat s rostoucí inflací v předškolním období, v srpnu.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) (Tomáš Zdechovský / se svolením autora)

Je tento balíček poslední pomocí v sociální oblasti, nebo chystáte další opatření?

Třeba ten rodičovský příspěvek v rámci koalice dohodnutý ještě není. To je téma, které dlouhodobě vnímám, že se musí vyřešit. Automatická valorizace se týká také třeba minimální mzdy. To jsme také jako Piráti nesli jako téma v minulém volebním období.

Nyní je ve společném vládním programu, stejně jako možná valorizace rodičovské dovolené. To jsou věci, o kterých se budeme dále bavit. Stejně tak podpora lidí se zdravotním postižením. Myslím si, že budeme hledat dost konkrétní podporu, protože na lidi s různými příspěvky na péči a různými stupni invalidity inflace také dopadá. 

Kdy by k tomu mohlo dojít?

Konkrétně, co se týče osob se zdravotním postižením, tak už jsou připravené návrhy. Diskutujeme o tom v rámci koalice a jsou to konkrétní body, o kterých se bavíme.

Návrh příspěvku vláda po kritice, že je příliš plošný, změnila. Přirovnáván byl také k příspěvku pro důchodce bývalého premiéra Andreje Babiše. Je teď opravdu cílený jen těm potřebným?

My jsme navrhovali energetický bonus, který jsme jako Piráti vnímali jako pomoc domácnostem obecně. Vzhledem k tomu, jak administrativně náročné je vyplácení takhle velkého počtu dávek, tak takový problém u těchto věcí nemáme.

Z čísel vyplývá, že rodiny jsou nejvíce zasažené a mají na hlavu nejnižší příjmy. Když se počítají statisticky příjmy na hlavu, tak u rodin s dětmi jsou nejnižší. Velkou potíž mají samozřejmě i samotní senioři. Senioři v covidu, tak jak to tehdy udělal bývalý premiér a dnes poslanec Babiš, nebyli zasaženi finančně. Samozřejmě měli velké obavy, psychicky to pro ně bylo obtížné, ale finančně zasaženi nebyli. Proto jsme to kritizovali.

Teď je jasně vidět na číslech, jak rodinám stoupají náklady. Seniorům se důchody valorizují o inflaci, to je správně a v pořádku, ale rodinám nic. Je to úplně jiná situace. Kde je ta spravedlnost, když v číslech je evidentní, že jsou na tom nejhůře, statistický úřad to jasně vypočítává. My jsme na to poukazovali, tímto jsme v rámci koalice argumentovali.

Chceme ale také dlouhodobá řešení, proto zmiňuji automatickou valorizaci minimální mzdy, kterou máme v programovém prohlášení, proto zmiňuji valorizace typu rodičovský příspěvek a částečné úvazky, jako klíčovou součást toho balíčku. Naše země je dlouhodobě nenabízí, jsou na pracovním trhu zastoupené v malém procentu, většina lidí jede v módu všechno, nebo nic, buď pracuji na plný úvazek, nebo vůbec; a to není běžné. Když se podíváte na standard v jiných zemích, tak mnohem víc lidí tam pracuje v různých životních obdobích na snížený úvazek. To jsou věci, kam máme cílit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články