TikTok sdílí uživatelská data se zaměstnanci v Číně. Hájí se bezpečností

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

TikTok svým uživatelům v Evropě přiznal, že k jejich datům mají přístup zaměstnanci mimo kontinent, včetně Číny, píše The Guardian. Děje se tak uprostřed zvětšujících se obav ohledně přístupu Číny k informacím o uživatelích na platformě.

Aplikace TikTok je sociální síť ke sdílení videí vlastněná Čínou, má více než miliardu uživatelů po celém světě. Nedávno přišla s novou aktualizací zásad ochrany osobních údajů, ve které potvrzuje, že zaměstnanci v Číně mají přístup k uživatelským datům povolen. Děje se tak prý proto, aby bylo zajištěno, že zážitek uživatelů aplikace bude konzistentní, příjemný a bezpečný.

()

Aktualizace zásad ochrany osobních údajů se vztahuje na Evropský hospodářský prostor, Spojené království a Švýcarsko.

Kromě Číny mají k datům evropských uživatelů přístup i pracovníci v dalších zemích. „Prostřednictvím metod, které jsou uznávány podle GDPR, umožňujeme určitým zaměstnancům v rámci naší podnikové skupiny se sídlem v Brazílii, Kanadě, Číně, Izraeli, Japonsku, Malajsii, na Filipínách, v Singapuru, Jižní Koreji a ve Spojených státech vzdálený přístup k evropským uživatelským datům,“ uvedla vedoucí ochrany soukromí společnosti TikTok v Evropě Elaine Foxová. Nakládání s daty podle ní podléhá řadě bezpečnostních kontrol a schvalovacích protokolů.

Shromážděná data mohou být využívána ke kontrolám správného fungování platformy, včetně výkonu jejích algoritmů, které uživatelům doporučují obsah a odhalují spamové automatické účty. TikTok již dříve uznal, že k některým uživatelským datům mají přístup zaměstnanci mateřské společnosti ByteDance v Číně, která bývá spojována s Komunistickou stranou Číny. ByteDance i Tiktok se nicméně opakovaně ohradily proti tvrzení, že by byly kontrolovány vládou.

Debaty o sdílení uživatelských dat z této aplikace se vedou již delší dobu.  Ředitel TikToku Shou Zi Chew v dopise republikánským senátorům zveřejněným v červenci uvedl, že by si zahraniční zaměstnanci mohli prohlížet „úzký soubor necitlivých“ amerických uživatelských dat, pokud by to schválil bezpečnostní tým TikToku v USA. Dodal, že žádné z údajů nebyly sdíleny s čínskými vládními úředníky.

Americký prezident Joe Biden následně požádal americké obchodní oddělení, aby vypracovalo doporučení na ochranu dat lidí v USA před „zahraničními protivníky“. Výbor pro zahraniční investice v USA, který zkoumá obchodní dohody s neamerickými společnostmi, také provádí bezpečnostní kontrolu platformy TikTok.

Komisař Federální komunikační komise Spojených států amerických Brendan Carr navrhl tento týden zákaz TikToku v zemi.

Irský úřad pro hlídání dat, který má jurisdikci nad TikTokem v celé EU, také v září zahájil vyšetřování „přenosů osobních údajů aplikace TikTok do Číny“.

Profesor v oblasti digitálních práv na University College v Londýně Michael Veale také varoval před přenosy dat mezi Evropou a Čínou. „Je mimořádně obtížné rutinně posílat uživatelská data z EU do Číny, protože smlouvy mezi čínskou a evropskou společností nemohou bránit přístupu státu. Nejsem ale přesvědčen, že se čínská vláda v současnosti zaměřuje na špehování dat jednotlivců z aplikace TikTok. Mají jiné způsoby, jak získat soukromé informace. Pěstování a prohlubování vlivné platformy je samo o sobě mocným cílem,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články