Tomáš Pojar: Jsem přesvědčen, že ruská armáda by v konfliktu se Západem neobstála

Tomáš Pojar (Profimedia)

Tomáš Pojar | FOTO: Profimedia

Tomáš Pojar je český diplomat, někdejší velvyslanec v Izraeli, bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut. Od začátku roku 2023 působí při vládě České republiky jako poradce pro národní bezpečnost. V následujícím rozhovoru shrnuje události, které přinesl uplynulý rok.

Od začátku ruské agrese uplynul rok. Jak se za tu dobu změnila Evropa? I mnozí euroskeptici uznávají, že EU zareagovala celkem rychle a dobře.

Co se týká udržení jednoty a podpory Ukrajiny, a to na úrovni finanční i dodávek zbraní, zafungovala Evropská unie celkem dobře, v oblasti dodávek zbraní dokonce až překvapivě dobře. Otázkou zůstává, nakolik rozumnou a udržitelnou má energetickou politiku. Myslím, že se i tady mnohé změnilo, ale nejsem si jistý, jestli je tato změna dostatečná.

Měla by být ještě hlubší a důslednější?

Především si myslím, že energetická politika EU by měla být trochu realističtější. Nemám problém s tím, aby se šlo cestou obnovitelných zdrojů, je ale potřeba realisticky vidět, jaká to má úskalí a rizika, co jsme schopni udělat a jakou cenu za to zaplatíme. Debata se i v tomto směru posunula, přesto si myslím, že by Evropské unii prospělo trochu víc střízlivosti.

Ačkoli jsme to zatím nevyslovili, mluvíme v této souvislosti především o Německu. Nakolik se podle vás během uplynulého roku zhostilo své vůdčí evropské role?

Tady platí příměr ke sklenici, o které můžete říct, že je zpola plná, nebo zpola prázdná. Německo je svou velikostí, polohou ve středu Evropy a především obrovským ekonomickým výtlakem největším evropským hráčem. Cokoli udělá, má vliv na ostatní. Takže jakýsi leadership přicházející z Německa je pozitivní, samozřejmě když jde dobrým směrem a není přehnaný. S Německem je to ale vždycky tak – vzniká otázka, co si vlastně přát a čeho se obávat.

A když se touto optikou podíváte na uplynulý rok?

Pro Německo byl začátek války obrovským šokem, jehož vlivem se německá politika zásadně změnila. Není pochyb o tom, že německá reakce nebyla vždy úplně nejrychlejší, že Německo hledá někdy dost složitě shodu v koalici. Ale nakonec, co se týká Ukrajiny, jde myslím správným směrem, občas možná trochu později, ale zároveň svou…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články