Tomáš Pojar: Studená válka s Ruskem je už nevyhnutelná

Tomáš Pojar (Profimedia)

Tomáš Pojar | FOTO: Profimedia

Analytik Tomáš Pojar je poradcem premiéra Fialy pro zahraniční a bezpečnostní otázky. Zároveň je prorektorem soukromé vysoké školy CEVRO Institut. V minulosti působil jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, náměstek ministra zahraničí (mj. pro bezpečnostní otázky) a velvyslanec České republiky v Izraeli.

Kdybyste měl popsat stav, který platí nyní – ve středu 9. února dopoledne…
Rusům se rozhodně nedaří, jak si představovali před zahájením války. V tuto chvíli chtěli být nepochybně mnohem dál, začít s procesem nějaké normalizace, poté, co dobyli Kyjev a Ukrajina se vzdala. Zároveň je ale zřejmé, že Putin je rozhodnutý ve válce pokračovat a to pravděpodobně formou nemilosrdného bombardování měst a vůbec civilních objektů. Tedy brutálním dobíjením každého dalšího čtverečního kilometru ukrajinského území, protože na nic jiného, než na svou obvyklou taktiku, v tuto chvíli ruská armáda nemá.

A Ukrajinci?
Ti se nebývalé drží. Ukazují, že vůle a odvaha hájit svou zemi dokáže neuvěřitelné věci, které překlenou i rozdíl v technickém vybavení. A neplatí to jen o vojácích. To, co předvádějí civilisté v obsazených městech, když kráčí s ukrajinskými vlajkami proti ruským tankům, je skutečné obdivuhodné.

Tušíme, co by vlastně mohlo být v této fázi války ruským cílem, když je zjevné, že stávající ukrajinské vedení nesvrhnou a nějakou proruskou vládu, s byť jen minimální legitimitou, nenastolí a představa okupace Ukrajiny se vojensky i ekonomicky jeví jako nereálná? To znamená, kdy může Kreml prohlásit válku za ukončenou?
Po tom, co Rusové zatím předvedli, si dokonce i v Kremlu musejí uvědomovat, že na to, aby ruská armáda dobyla celou Ukrajinu, vojensky nemá. Takže může jenom ničit, ale faktické obsazení a následná okupace celé Ukrajiny v jejích schopnostech nyní není. Chtějí ji však maximálně srazit na kolena. Navíc funguje ruská propagandistická mašinerie a Putin se může označit za vítěze, když prohlásí, že udělil Ukrajině lekci a získal část jejího území, hlavně propojil Krym s pevninským územím Ruska.

Kdy to udělá?
To záleží jen na něm. Mohl to udělat před třemi dny, může…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články