Kvůli zásahu na srpnovém politickém mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v České Krumlově dostali kázeňské tresty dva policisté. Při rozdělování odpůrců a podporovatelů akce dostatečně neprokázali svoji příslušnost k policii. České televizi to ve čtvrtek sdělil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Přestupku se podle něj dopustil také velitel zásahu, trest mu ale uložen nebyl.
Kvůli zásahu na mítinku čelila kázeňskému řízení dvojice policistů, kteří se snažili oddělit znesvářené strany při hrozícím fyzickém střetu. „Při komunikaci s občany na mítinku v Českém Krumlově neprokázali řádným způsobem svoji příslušnost k policii,“ řekl Matzner. Oba policisté byli uznáni vinnými z kázeňského přestupku, za což byl jim uložen trest. Jeho formu mluvčí nespecifikoval s odkazem na neveřejný charakter kázeňského řízení.
Z kázeňského přestupku byl uznán vinným rovněž velitel zásahu, který akci řádně nekoordinoval. „Od uložení kázeňského trestu bylo upuštěno, neboť samotné projednání přestupku postačuje k nápravě policisty,“ zdůvodnil Matzner. Při rozhodování o trestu bylo podle něj přihlédnuto i k tomu, že při zásahu nebyl závažně narušen veřejný pořádek.
V souvislosti se zásahem v Krumlově si vysloužil kritiku části veřejnosti také zásah neuniformovaných policistů proti ženě, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu. Zákrok řešil úřad vnitřní kontroly policejního prezidia, podle policejního prezidenta Martina Vondráška dospěl k závěru, že použití donucovacích prostředků proti ženě a její omezení na svobodě byly oprávněné.
Jako oprávněný byl vyhodnocen také zásah policistů na mítinku předsedy hnutí ANO v jihočeských Borovanech. Neuniformovaní policisté na něm zaklekli 15letého autistického chlapce, který chtěl odnést Babišovi reproduktor. Použití donucovacích prostředků proti školákovi bylo podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v dané situaci oprávněné, přiměřené a v souladu s právními předpisy.