Zatímco Obama vítězil pod heslem změny, teď se mnozí Američané změny představované Trumpem spíše báli. Sám kandidát jim k tomu dával hodně příčin.
Politický komentátor stanice CNN Fareed Zakaria, který svou vlastní pozici označil za nalevo od středu a v něčem zas konzervativní, se těsně před volbami vyjádřil k tomu, proč nevolit Donalda Trumpa.
„Myslím, že i mnoho republikánských politiků, včetně posledních dvou prezidentských kandidátů Johna McCaina a Mitta Romneyho, což jsou oba čestní muži, by bylo dobrými prezidenty. Donald Trump je jiný.“
Nikoli proto, že je nepříjemný a vulgární, nebo kvůli jeho svému šarlatánskému byznysu, ale kvůli tomu, v co věří. Zdá se mu neupřímný v politických otázkách od sociálního zabezpečení po daně. Prostě jen říká, co jeho stoupenci chtějí slyšet. Je potřeba se podívat na jeho minulost. Byl vždycky rasista, věří v etnické stereotypy a je protekcionista, který tvrdí, že za americké ekonomické problémy mohou cizinci. Má ponižující přístup k ženám, chce zakázat muslimům přístup do Spojených států, své protikandidátce vyhrožoval vězením, pokud bude zvolen.
„Donald Trump není normálním kandidátem. Je to rakovina americké demokracie.“
Trump ve svých veřejných vystoupeních také popřel roli Ruska v popírání kyber útoků pokoušejících se ovlivnit výsledek prezidentských voleb. Zatímco ho zpravodajští důstojníci soukromě informovali o snahách Ruska, Trump to označil za nepravděpodobné. Postavil se tak na stranu prezidenta Putina. Jak píše americký Newsweek, Trumpovy výroky vyděsily spojence USA v NATO. „Představitelé dvou evropských zemí řekli Newsweeku, že Trumpovy komentáře o ruském hackingu zalarmovaly několik partnerů v NATO, protože to znamená, že buď nevěří informacím, které dostává na zpravodajských brífincích, nevěnuje jim pozornost, nerozumí tomu, nebo klame americkou veřejnost z nějakých neznámých důvodů.“
Evropany také zneklidnilo chování některých lidí z Trumpova blízkého okolí a volebního štábu, kteří měli ekonomické a osobní vazby na Rusko. Patřili k nim třeba bývalý vedoucí jeho kampaně Paul Manafort nebo jeho poradce generál Michael Flynn. Ten se v prosinci účastnil večeře pořádané na oslavu desátého výročí založení ruské agentury RT a seděl poblíž Putina. RT je přitom známým nástrojem ruské propagandy a americké výzvědné služby na to upozorňovaly.
Být dodatečně chytrý je snadné. Ta dobrá zpráva je, že Amerika je země, kde nevíme do poslední chvíle, kdo bude prezidentem. Tím se Spojené státy liší od Ruska a dalších režimů.