Týdeník Respekt znovu tlačí na demokraty, aby se podvolili Babišovi

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery (FB Erik Tabery)

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery | FOTO: FB Erik Tabery

S tím, jak přicházejí stále otřesnější zprávy o možném složení vlády a obsazování dalších funkcí, roste tlak na to, aby se demokraté sklonili před Andrejem Babišem, políbili mu prsten, tiše uznaly jeho trestnou nepostižitelnost a šli s ním do koalice. Tuto linii dlouhodobě razí zejména Respekt. (Tentokrát opět článek Marka Švehly: Babiš jde s extrémisty?)

Je to už opravdu neuvěřitelné, jak Respekt dokáže ignorovat realitu i základní hodnotové principy civilizované společnosti zároveň.

Takže ještě jednou: Babiš nechce koalici s demokratickými partnery proto, že žádné skutečné partnery mít nechce. Chce mít pouze vazaly. Musel by přistoupit na jednu základní věc. Že i on podléhá pravidlům právního státu. Z hnutí ANO ale slyšíme, že policie, která stíhá Babiše, není nezávislá. Řekl to předseda Poslanecké sněmovny za ANO. Podle Babiše se nezávislost policie pozná podle toho, že nestíhá trestné činy Andreje Babiše.

Vinit demokratické strany z toho, že se tu k moci dostávají temné extrémistické síly, je nevkusné a v podstatě sprosté vůči těm, demokratům, kteří jsou stateční a nepodléhají nátlaku. Za Babišovy činy nemůže žádný Kalousek, Fiala nebo Pospíšil. Plnou odpovědnost má Babiš. Respekt se vyznačuje již léta tím, že podráží nohy lidem, kteří se snaží stát vzpřímeně.

Babiš nikomu z demokratů vážné jednání nenabídl, protože by se s nimi musel bavit o svém vlastním trestním stíhání. Pouze vykřikl na sociálních sítích, že by s ním měla ODS „makat“. Skákat takhle nesmyslně na Babišovou komedii na Facebooku je neskutečně dětinské a trapné. Zájem o skutečnou koalici se nedává najevo přes Facebook. Respekt hraje roli jednoho z Babišových komunikačních kanálů, protože se důsledně drží jen jeho komedií a neklade si otázky, proč tyto hry Babiš hraje. Jestli to Respekt dělá vědomě, nebo jen z dobromyslné naivity, to je pro výsledek jen málo důležité. Dlouhodobě si ale z prosté kolegiality myslím o Respektu to druhé. Že je za tím jen naivita. Ale důsledky pro tvorbu názorů v demokratické části veřejnosti jsou děsivé.

Nakonec si neodpustím poznámku na ty věty v článku Marka Švehly, v nichž obhajuje Babišův program. Prý není extrémistický. Je dokonce proevropský a modernizační. To ho prý spojuje s demokraty. S extrémisty jde nyní jen proto, že mu nic jiného nezbývá. Pan Švehla má poruchu vidění. Okamurův program je také v mnoha ohledech jako vystřižený z učebnice liberalismu a přitom jeho hnutí se snaží změnit ústavní systém a zničit naše vazby na demokratický svět.

Babiš rovněž opakovaně deklaroval snahu změnit ústavu a posílit exekutivu tak, že by to znamenalo faktický konec parlamentarismu a nastolení ruského autoritativního systému. Ignoruje pravidla dělby moci. Využívá státní funkci pro své podnikatelské zájmy. Zmasakroval svobodné noviny, podřídil je svým zájmům a využívá je k šíření kompromitujících informací. Co ještě chcete víc pane Švehlo? Aby jedl děti před kamerou? Co kdyby se Vám to ale také líbilo? Třeba byste to dokázal obhájit jeho vybraným apetitem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]