Piráti utrpěli ve volbách do Evropského parlamentu porážku a v souvislosti s tím už hlasují o svolání mimořádného celostátního fóra, na kterém chtějí otevřít téma důvěry ve vedení strany. Končící europoslanec Mikuláš Peksa dokonce prohlásil, že straně škodí účast ve vládě.
Piráti získali ve volbách do Evropského parlamentu 6,2 % hlasů. Ze tří mandátů znovu obsadili jen jeden a nadále je bude tedy zastupovat pouze europoslankyně Markéta Gregorová, která předběhla lídra kandidátky Marcela Kolaju.
Pro Kolaju je výsledek voleb obrovským zklamáním. „Jako lídr kandidátky za něj beru odpovědnost. V kampani se nám nepodařilo prodat naši práci a vysvětlit řešení, která nabízíme,“ uvedl pro deník FORUM 24 a dodal, že vzrůst krajní pravice v Česku bere jako selhání Pirátů i dalších proevropských stran.
„V druhé řadě rovněž končím jako europoslanec. Upřímně gratuluji Markétě Gregorové k získání mandátu a držím jí palce. Musí teď v prosazování pirátských hodnot zabrat třikrát víc. Ale věřím, že to dokáže,“ dodal.
I europoslankyně Markéta Gregorová uznává, že je výsledek obrovským zklamáním a bude potřeba ho reflektovat. „V osobní rovině si velmi vážím preferenčních hlasů a děkuji za ně voličům a voličkám,“ zdůraznila pro deník FORUM 24.
Jaké důsledky z toho pro Piráty vyplynou, bude strana teprve analyzovat. „Teď je to samozřejmě těžké říct. Je vidět, že kampaň voliče nepřesvědčila. Plyne z toho pro nás poučení, že budeme muset začít lépe komunikovat určitá témata, která mohla být pro některé lidi rozdělující nebo kontroverzní. Je to například Green Deal, jenž je velkou výzvou,“ řekla s tím, že bohužel ale zjevně vyhrávají hlasy, které říkají, že to je hrozba.
„A já se domnívám, že se budeme muset naučit lépe voličům naslouchat a také vysvětlovat, proč se domníváme, že naše řešení této výzvy zajistí jim i jejich dětem funkční budoucnost narozdíl od toho, co nerealistického jim slibují ostatní strany,“ dodala.
Co se týče případného odchodu Ivana Bartoše z funkce předsedy, europoslankyně pro deník FORUM 24 uvedla, že se domnívá, že Piráti budou muset provést interní změny, nikoli však na úrovni předsedy, ale vnitřní reformy. „V rámci předsednictva je na pořadu dne analyzovat důvody neúspěchu a poučit se,“ podotkla.
Mikuláš Peksa, který v europarlamentu také končí, deníku FORUM 24 řekl, že výsledky vnímá jako zásadní neúspěch a důvod k přehodnocení řady paradigmat, která doposud platila. „V kampani jsme čelili řadě kritických otázek ohledně našeho působení ve vládě nebo činnosti některých našich lidí s vládou spojených, namátkou třeba Mikuláše Ferjenčíka,“ uvedl.
„Obávám se, že si budeme muset připustit, že nám účast ve vládě škodí, a vyvodit z toho důsledky,“ prohlásil, přičemž dodal, že věří tomu, že Ivan Bartoš stále může být garantem očistného procesu, a doufá, že celostátní fórum tento pohled potvrdí.
Po debaklu totiž Piráti neztrácí čas a spustili již hlasování o svolání mimořádného celostátního fóra na téma důvěry ve vedení strany. Podle piráta Lukáše Doležala, který mimořádný sjezd navrhuje, se nemá jednat pouze o signál pro veřejnost, že Piráti berou situaci ve straně vážně, ale je podle něj potřeba probrat i otázku důvěry vedení strany, řešení interních konfliktů.
Jako důvody pro svolání sjezdu Doležal uvádí vyhodnocení srozumitelnosti, pojetí a cílení kampaně, přípustnost osobnostních kampaní, a to nejen v souvislosti s kampaní Mikuláše Ferjenčíka, nebo například špatnou atmosféru ve straně, její roztříštěnost a řešení interních konfliktů.