Ukrajinský průmysl nemůže předstihnout Rusko ve výrobě konvenčních zbraní a potřebuje pokročilé technologie, říká ministr strategického průmyslu Oleksandr Kamyšin pro časopis Time. Země ví, že se musí co nejvíc spoléhat na vlastní síly.
Pro Ukrajinu představuje problém, že očekávaná pomoc USA a Evropské unie ve výši více než 100 miliard dolarů vázne na mrtvém bodě. Vážné jsou především vnitropolitické spory mezi republikány a demokraty ve Spojených státech. Vláda v Kyjevě se tedy rozhodla zaměřit se na revitalizaci domácího průmyslu s cílem vybudovat domácí arzenál bezpilotních letounů a raket. Jak Rusko, tak Ukrajina neskrývají, že počítají s vedením delší války, a připravují se na to.
Podle náměstka ministra obrany Ivana Havryljuka země plánuje v roce 2024 několikanásobně zvýšit výrobu raket, zbraní a dalšího vojenského vybavení. Podle ministra Kamyšina jsou v rusko-ukrajinské válce klíčové bezpilotní letouny.
V komentáři pro Time to ministr pojmenoval „cena za zabití“. Jde o to, že zatímco jedna protitanková řízená střela Stugna, která zabije v průměru tři vojáky, stojí zhruba 4613 dolarů, tak jednoduchý dron stojí jen asi 1650 dolarů. „Do dronů je třeba napumpovat maximum peněz, jaké je jen možné,“ prohlásil Kamyšin. Útoky dronů na strategické cíle na ruském území jsou v posledních měsících stále častější.
Kamyšin již dříve potvrdil, že ukrajinský dron v hodnotě asi 350 dolarů zasáhl 18. ledna cíl v Petrohradu a podle ukrajinských médií byl cílem útoku ropný sklad. Drony údajně zasáhly ropné sklady a další cíle v ruské Orjolské a Brjanské oblasti. (Ukrajina obvykle údery ve vnitrozemí Ruska přímo nekomentuje.)
„Co svět ohledně těchto zbraní nevidí, je způsob jejich nasazení, obvykle uprostřed noci na tajných základnách na Ukrajině. Jsou tak přísně střeženy, že kromě vojáků, kteří je obsluhují, smí odpaly obvykle pozorovat jen několik civilních techniků, kteří pečlivě zaznamenávají a měří fungování zbraní a způsob, jak je vojáci používají, a také případné nehody, k nimž cestou dojde,“ píše Time. Podle ministra Kamyšina není čas testovat zbraně na střelnici, a tak se to dělá rovnou v rámci boje.
O významu dronů mluvil i prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním projevu 29. ledna. Podle něj je překonání Ruska ve výrobě dronů jedním z hlavních úkolů pro rok 2024. Prezident v jiném vyjádření uvedl, že Ukrajina chce letos vyrobit jeden milion dronů.
Kromě masové výroby dronů se Ukrajina zaměřuje na modernizaci starších západních zbraní. Týmu amerických a ukrajinských inženýrů se podařilo přepracovat střely, které byly poprvé vyrobeny již v 50. letech a původně určeny jako výzbroj pro stíhačky. Po úpravě jsou z nich levné střely protivzdušné obrany.
Ukrajinci se snaží získat americké licence na údržbu již poskytnutých zbraní nebo je sami vyrábět a přilákat zahraniční výrobce, aby na Ukrajině založili své podnikání. Slibují levnější pracovní sílu a možnost vyzkoušet zbraně přímo na bojišti. Přední německá zbrojní společnost Rheinmetall byla první, která souhlasila se zahájením činnosti na Ukrajině, a dokonce usiluje o to, aby v létě 2024 postavila první obrněná vozidla přímo na Ukrajině.