Ulice před ruskou ambasádou v Londýně je natřena barvami ukrajinské vlajky. Autoři byli zatčeni

Aktivisté vytvořili před ruskou ambasádou v Londýně ukrajinskou vlajku (Led By Donkeys / se souhlasem)

Aktivisté vytvořili před ruskou ambasádou v Londýně ukrajinskou vlajku | FOTO: Led By Donkeys / se souhlasem

Skupina aktivistů před ruskou ambasádou v hlavním městě Velké Británie připomněla rok od začátku války na Ukrajině. Jak informuje agentura Reuters, skupina „Led By Donkeys“ použila přes třista litrů modré a žluté barvy, aby vytvořila vlajku o velikosti 500 metrů čtverečních. Všichni čtyři aktivisté, kteří barvu na ulici natřeli, byli zadrženi policií.

Led By Donkeys vytvořili den před smutným ročním výročím války na Ukrajině obří ukrajinskou vlajku. Umístili ji stylově před ruskou ambasádu na Bayswater Road poblíž Hyde Parku. Po namalování vlajky však policie údajně zatkla nejméně čtyři osoby, které barvu rozlili po silnici. Tři muži a jedna žena byli podle informací metropolitní policie zatčeni pro podezření z trestného činu poškozování cizího majetku a bránění v průjezdu.

„Zítra je první výročí Putinovy imperialistické invaze na Ukrajinu, nezávislý stát a národ, který má plné právo na sebeurčení. Existence obrovské ukrajinské vlajky před jeho velvyslanectvím v Londýně mu to bude připomínat,“ napsali na twitter členové aktivistické skupiny.

Ruské velvyslanectví v Londýně na sebe upozornilo začátkem února, když v reakci na návštěvu Volodymyra Zelenského ve Spojeném království pohrozilo, že pokud se Londýn rozhodne poslat Ukrajině své stíhačky, bude to mít „následky“ pro celý svět. „Rádi bychom Londýnu připomněli: v případě takového scénáře bude mít Spojené království na svědomí oběti dalšího kola eskalace, stejně jako jeho vojensko-politické důsledky pro evropský kontinent a celý svět,“ stojí konkrétně v prohlášení ruské ambasády.

Organizace Led By Donkeys, jejíž členové ve čtvrtek vytvořili obří ukrajinskou vlajku, se v minulosti veřejně vyjadřovala například k migrační krizi a „katastrofálnímu“ přístupu Liz Trussové k ekonomice Velké Británie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články