Archeologům, kteří pracují v rozvalinách prehistorické osady u města Ebreichsdorf jižně od Vídně, se podařilo objevit extrémně vzácný zlatý poklad. Zatímco doteď naleziště, kde experti pracují od roku 2019, vydávalo především předměty z bronzu či keramické úlomky z doby před přibližně třemi tisíci let, nyní tu odborníci odkryli mimo jiné zlatou mísu se slunečním vzorem, která je v regionu naprostou raritou. A v celé Evropě bylo takových artefaktů objeveno pouze kolem třiceti.
Na pozůstatky osídlení z doby bronzové se přitom narazilo při stavbě nového nádraží a železniční trati, protože podobným velkým projektům v Rakousku vždy předchází povinný archeologický průzkum, píše portál tag24.de. Experti zlatou mísu, která měří v průměru asi 12 centimetrů, objevili poblíž stěny prehistorického domu. Je zdobená slunečním motivem – konkrétně jsou na ní vyobrazeny sluneční paprsky. Artefakt je zhotovený z velmi tenké slitiny, která obsahuje 90 procent zlata a po pěti procentech stříbra a mědi.
Jak upozorňuje portál Heritage Daily, nebyla mísa jediným pozoruhodným nálezem. Uvnitř artefaktu totiž ještě ležel stočený zlatý drát s pozůstatky organického materiálu. Archeologický tým se domnívá, že původně šlo o látku se zlatým vyšíváním. Nejspíš ozdobné šátky, které lidé používali při náboženských rituálech, při nichž uctívali právě slunce, které je na míse vyobrazené. Podle odborníků je možné, že mísu do Rakouska přivezli cestovatelé z oblasti dnešního Německa či Skandinávie.
Archeolog Michał Sip ze společnosti Novetus věří, že zlatá mísa je jedním z nejzásadnějších objevů v Rakousku za několik desítek let, doslova ji označil za „životní objev“. Miska je totiž prvním artefaktem svého druhu v zemi a teprve druhým kusem, který se odborníkům podařilo objevit východně od Alp. V celé Evropě je podobných zlatých předmětů zdokumentováno kolem třiceti. Mísa z Ebreichsdorfu, který leží asi 30 kilometrů na jih od rakouské metropole, bude brzy vystavena ve vídeňském uměleckohistorickém muzeu (Kunsthistorisches Museum).