Ruská propaganda využívá některých cizinců, kteří se odstěhovali do Ruska, protože prý už nemohou snést život v liberální demokracii. Na konci roku 2023 se do Ruska s manželkou a šesti dětmi odstěhoval Američan Joseph Schutzman. Podle webu Dzen.ru byla důvodem snaha „žít v zemi, kde se ctí tradiční hodnoty“.
„Stojí za zmínku, že Joseph Schutzman není jen tak obyčejný Američan. Je to vysoce postavený IT odborník, který měl možnost pracovat jako vrcholový manažer ve společnosti Microsoft. Ve Spojených státech měla Schutzmanova rodina nóbl dům, služebnictvo, vysoké příjmy. Přesto se rozhodli to vše vyměnit za pronajatý dům v Moskevské oblasti,“ píše web.
Schutzman tvrdí, že materiální věci pro něj byly vždy v pozadí a víc mu záleželo na lidských hodnotách, kterých podle něj v Americe kvůli bující „svobodě mravů“ stále ubývá.
„Mám velkou rodinu a opravdu chci ochránit jejich budoucnost.V současné době je situace v USA přímo noční můrou, nedá se předvídat, co bude zítra: v zemi vládne liberální ideologie, lidé praktikují změnu pohlaví… Chci žít v zemi, kde budou mít moje děti budoucnost,“ vysvětluje Schutzman.
Je to rodilý Američan z Kansasu, pracoval jako IT specialista a „v jednu chvíli byl přijat na vedoucí pozici ve společnosti Microsoft“.
„V USA žila početná rodina ve velkém pohodlí: velký luxusní dům s knihovnou a sbírkou uměleckých předmětů, několik drahých aut, děti se neustále bavily v Disneylandu – obecně Schutzmanovi nic nepotřebovali. Hlava rodiny však nebyla spokojená s tím, co se dělo za zdmi jejího domu. Rychle rostoucí propaganda sexuálních menšin vyvolávala v rodině dobrých katolíků zcela oprávněné rozhořčení,“ sděluje web Dzen.ru.
V zimě roku 2023 Schutzman pracovně navštívil Moskvu a rozhodl se, že se tam s rodinou přestěhuje.
„Pohár naší trpělivosti přetekl v souvislosti se změnami amerických zákonů o změně pohlaví dětí. Po přijetí těchto zákonů bylo jasné, že musíme okamžitě odjet. Dobrá, řekněme, že své děti od tohoto nešvaru uchráním, ale co bude s mými vnoučaty? Je nemožné vyhnout se Americe, když jsme v ní,“ tvrdí Američan.
Manželé pak prodali veškerý majetek a o jejich plánu věděla jen matka jeho manželky.
„Joseph a jeho rodina se museli do Ruska dostat oklikou, přes Turecko na turistické vízum. Nakonec však celá rodina bezpečně skončila v Moskevské oblasti, kde si pronajala prostorný srub obklopený březovým hájem a začala si zvykat na nový způsob života. ,Volba padla na Moskevskou oblast, protože jsme chtěli žít s dětmi na venkově v soukromém domě, ale zároveň nedaleko od Moskvy. Jsme katolíci a v Moskvě je katolický kostel,‘ vysvětlil Joseph svou volbu. Po usazení v Rusku se Schutzmanovi začali seznamovat s ruskými zvyky a tradicemi. Hlavním problémem je jazyková bariéra, ale postupně se tento problém daří řešit.“
Chválí si dokonce i ruské zdravotnictví, které jinak podrobují kritice samotní Rusové, protože i podle oficiálních zdrojů se dostupnost zdravotní péče rok od roku zhoršuje, ruší se nemocnice a chybí lékaři. V ruské Radě federace se letos v létě probíral návrh, že by pracovníci venkovských pošt mohli vykonávat i povinnosti zdravotnických pracovníků. Iniciátoři návrhu se domnívají, že práce na částečný úvazek zajistí poštovním zaměstnancům další příjem a zároveň umožní obyvatelům venkova získat alespoň minimální lékařskou péči tam, kde není ani jeden zdravotník. V televizi to ale Schutzman líčí jinak.
„Američana především zarazilo ruské zdravotnictví. Když se jeho nejmladší syn Wolfgang po nešťastném pádu dostal do nemocnice a musel podstoupit operaci, lékaři se podle Josepha předvedli v tom nejlepším světle. ,Lékaři si poctivě vydělávají na chleba, jsou prostě úžasní,‘ chválil zdravotníky Joseph a zároveň uvedl, že s Ann čekají sedmé dítě, které plánují pojmenovat Michael. Rodina si svůj nový domov, kterému říkají ,chata‘, zamilovala. Nejoblíbenější částí domu je pro rodinu kuchyň, a co manžele nejvíce zaujalo, byla rozmanitost kaší. ,Mysleli jsme si, že je tu jen ovesná kaše,‘ usmívá se Joseph.
Schutzman „je také mile překvapen ruskými výrobky“.
„Za kilo třešní bychom ve Státech zaplatili šest dolarů. Citrony v Rusku jsou chutné, kyselé, jedním slovem – pravé. Například čerstvý česnek v USA nikde nekoupíte. A také mě překvapuje, že se všude dají koupit rybí filety – v Rusku jste pro ně museli do specializovaného obchodu. Obecně jsou všechny produkty v Rusku lepší, protože GMO jsou zde zakázány.“
Manželé by chtěli doklady o dočasném pobytu jednou zaměnit za ruské občanství a „také sní o stavbě kostela“. „Chceme, aby tam přišly rodiny, které jsou pro křesťanství, tradiční hodnoty a klasickou výchovu.“
O čem se mlčí
Zahraniční zdroje si všímají, o čem Schutzman ve svých vystoupeních nikdy nemluví.
„V žádném bodě videa ani v žádném jiném videu na svém kanálu se Schutzman přímo nezmiňuje o ruské invazi na Ukrajinu. Ostatně kritika války by mohla být v zemi Schutzmanova nového pobytu důvodem k trestnímu stíhání,“ píše Business Insider.
„Nyní je Schutzman součástí nové vlny influencerů na YouTube, kteří nadšeně publikují obsah ve válčící zemi, kde je svoboda médií výrazně omezena… Agentura Bloomberg našla 24 autorů z Kanady, Austrálie a USA, kteří se po invazi buď natrvalo přestěhovali, nebo odcestovali do Ruska. Dohromady mají jejich účty více než dva miliony sledujících. Mezi opakující se témata videí patří prohlídka ruských nákupních center a supermarketů, která má ukázat, jak málo západní sankce poškodily ekonomiku země, a odpor k právům LGBTQ+. Objevuje se také obecná neochota diskutovat o válce s Ukrajinou.“
Business Insider konstatuje, že tito youtubeři hrají klíčovou roli v šíření politické propagandy, ať už za účelem zpeněžení svého publika nebo vyjádření nespokojenosti, kterou se Kreml dlouhodobě snaží využívat doma i v zahraničí.
„Rusko vytváří tyto narativy v masovém měřítku s cílem zaplavit zpravodajské prostředí co největším počtem různých tvrzení a doufat, že se některé z těchto myšlenek udrží,“ říká pro agenturu Bloomberg Andy Carvin, vedoucí pracovník a vedoucí redaktor laboratoře pro digitální forenzní výzkum při Atlantic Council.
Připomenuta je také cesta bývalého moderátora Fox News Tuckera Carlsona do Moskvy, kde provedl interview s Vladimirem Putinem. Ten také obdivoval ruské obchody s potravinami. Samotné Carlsonovo interview s kremelským vůdcem vzbudilo na sociálních sítích a v médiích spíše posměch, protože ho Putin využil k rozsáhlé přednášce o ruských dějinách. Nakonec dokonce Putin Carlsona dvakrát kritizoval za povrchní otázky.