Už je líp? ODS ukázala, jak se zdražovalo za dobu, po kterou je Babiš ve vládě

Petr Fiala (ODS / se svolením autora)

Petr Fiala | FOTO: ODS / se svolením autora

Když před osmi lety vstupoval Andrej Babiš do vrcholné politiky, sliboval důvěřivým občanů, že zařídí, abychom se v České republice měli „líp“. Místo toho se ovšem podle kritiků staral především o to, aby se dobře měly jeho firmy. Zatímco státní i evropské dotace mířily do jeho holdingu Agrofert, občané pociťovali především zdražování. Jak razantní bylo, připomněla Občanská demokratická strana na svém facebookovém profilu.

Další vlna zdražování nás podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka čeká velmi brzy. Důvodem je především zvýšení inflace, které má podle kandidáta na ministra financí za koalici SPOLU na svědomí především současná šéfka státní kasy Alena Schillerová. „Paní ministryně má na inflaci podíl, protože se k té expanzivní měnové politice přidala i velmi expanzivní fiskální politika. Z toho se paní ministryně zkrátka nevylže. Může za zdražování stejně jako centrální banka,“ prohlásil Skopeček před časem na CNN Prima News.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

„Mluvím o letech před covidem, kdy paní ministryně sekala deficity, a koneckonců i na ten příští rok plánuje větší deficit, než se kterým Česká republika hospodařila v té největší krizi,“ vysvětlil poslanec ODS. „Tady si můžeme udělat obrázek o tom, jak je rozpočtová politika paní Schillerové odpovědná. My jsme po Kypru druhou nejrychleji se zadlužující zemí, a jestliže budeme sekat podobné deficity i v době, kdy už nebude covid tak tíživý, tak tím paní ministryně samozřejmě zvyšuje ceny nám všem,“ dodal.

Stejný pohled má i jeho „domovská“ strana. Ta na radikální změny v cenách upozornila grafikou, na níž je vidět, jak ceny letí nahoru.


„Zdražují základní potraviny jako chléb, máslo, brambory, ale také stavební materiály, bydlení, pivo nebo benzín. Za astronomické ceny může nejen špatné hospodaření státu, ale i neschopnost zjednodušit stavební řízení: nedostatek bytů žene ceny nahoru,“ upozorňuje ODS na sociální síti. „Problém jsou i neustálé lockdowny, které způsobují výkyvy ve výrobě. ANO, zdražuje se,“ dodává pravicová strana.

Jako řešení nabízí volební program koalice SPOLU. Ten slibuje nastartování ekonomiky, konec dalších možných lockdownů a také zjednodušení stavebního řízení. To by mělo zjednodušit přístup lidí k novému bydlení, které je v současnosti jedním z nejpalčivějších problémů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]