V britských firmách zavládla panika. Děsí je divoký brexit

Ilustrační foto (ibtimes.co.uk)

Ilustrační foto | FOTO: ibtimes.co.uk

Pětice podnikatelských svazů ve Spojeném království varovala politiky, že nepřipravenou ekonomiku uvrhnou do chaosu, pokud v lednovém parlamentním hlasování nepodpoří brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové. Napsal to britský list The Guardian.

Poté, co se vláda Theresy Mayové dohodla na posílení příprav na brexit bez dohody, pět velkých zaměstnavatelských svazů upozornilo, že země na rozvod s Evropskou unií není ani zdaleka připravená. Konfederace britského průmyslu, Institut ředitelů, Britská obchodní komora, Federace malých podniků a Svaz výrobců ve společném prohlášení napsaly, že jsou zděšeny politickými sváry a radí schválit dohodu, kterou vyjednala ministerská předsedkyně.

The Guardian k tomu poznamenal, že prohlášení z byznysu posiluje argumentaci Mayové, že poslanci musí přijmout vyjednanou dohodu, pokud nechtějí dopustit hospodářský chaos.

Svazy mimo jiné uvedly, že mnoho firem teprve musí začít s přípravami na brexit bez dohody, který se donedávna zdál být jen krajní variantou. Tyto přípravy je stojí mnoho času a peněz, a proto ruší investice. Místo toho nakupují zásoby, omezují přeshraniční obchod a stěhují kanceláře a továrny mimo Spojené království.

Britská ekonomika podle úterního prohlášení tamní obchodní komory zřejmě letos i v příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]