Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin byli na palubě soukromého letadla, které ve středu havarovalo v ruské Tverské oblasti. Podle agentury TASS to večer uvedla ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija. Ruské úřady dříve informovaly, že nikdo ze sedmi cestujících a tříčlenné posádky na palubě pád stroje nepřežil.
„Letadlo Embraer letělo z (moskevského letiště) Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Všichni zahynuli,“ uvedlo po pádu letadla tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti.
„Zahájili jsme vyšetřování havárie letadla Embraer, která se stala dnes večer v Tverské oblasti. Na seznamu cestujících bylo i jméno Jevgenij Prigožin,“ citoval TASS ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu Rosaviacija.
Letoun podle ministerstva spadl u vesnice Kuženkyno na severozápadě Tverské oblasti, zhruba na půl cesty mezi Moskvou a Petrohradem. Telegramový kanál Baza informoval, že zatím na místě byla nalezena těla osmi osob. Téměř všichni byli těžce popáleni – ke zjištění totožnosti bude s největší pravděpodobností zapotřebí testování DNA. Jedna z osob měla mít utrženou hlavu, druhá silně rozdrcený obličej. Letadlo, které v tu dobu bylo ve vzduchu necelou půlhodinu, začalo po nárazu do země hořet.
O tom, že na palubě byl také jeden z velitelů žoldnéřů Dmitrij Utkin, informoval deník Wall Street Journal.
Telegramový kanál Grey Zone zveřejnil nejen informaci o úmrtí Prigožina, ale také velitele žoldnéřské skupiny a někdejšího pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrije Utkina. Toho média označují za Prigožinovu pravou rukou a podle ruských okupačních úřadů na Ukrajině jeho volací značka Wagner posloužila i jako pojmenování pro celou skupinu, píše agentura AP.
Grey Zone u Prigožina i Utkina shodně napsal, že zemřeli v důsledku činů „zrádců Ruska“. Na sídle Wagnerovy skupiny v Petrohradu, které Prigožin otevřel loni v listopadu, se podle petrohradského vydání serveru Bumaga objevil kříž utvořený z rozsvícených oken.
Agentura Reuters večer poznamenala, že přes poslední vyjádření úřadů i zdrojů z Wagnerovy skupiny není stále zcela jisté, zda Prigožin v letadle opravdu zahynul, nebo byl jen uvedený na seznamu pasažérů.
Na sociálních sítích se také objevily záběry, které mají pád letadla zachycovat.
Prigožin, jehož bojovníci z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny se v rámci ruského vojenského tažení na Ukrajině účastnili nejtvrdších bojů, se letos na konci června pokusil o ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany. Při bleskové akci 24. června obsadil armádní objekty a letiště v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska. Následně se několik tisíc žoldnéřů s tanky, obrněnými vozidly, protiletadlovými zbraněmi a civilními nákladními automobily vydalo na Moskvu, ještě ten den ale Prigožin postup svých lidí zastavil.
Kreml následně ohlásil, že wagnerovci i jejich šéf nebudou stíháni, ale odejdou do Běloruska. Od té doby není jejich osud jasný. Prigožin tento týden zveřejnil první video od vzpoury, na kterém naznačoval, že je v Africe. Není ale jasné, kdy a kde záběry vznikly.
O Prigožinově osudu se spekulovalo
Krátce po pádu letadla se rychle začaly objevovat spekulace, nebylo jisté, že se Prigožin na palubě skutečně nacházel. Moderátorka Xenija Sobčaková na sociální síti uvedla, že havarované letadlo patrně patřilo právě Prigožinovi. Ruskojazyčný server BBC napsal, že šéf wagnerovců vlastní stroj Embraer Legacy 600 s označením RA-02795 a podle serveru Flightradar letadlo s tímto číslem dnes odpoledne vzlétlo z Moskvy. Okolo 15:11 se pak ztratilo z radaru nad Tverskou oblastí ve výšce 8500 metrů.
Novinář Andrej Zacharov píše, že Jevgenij Prigožin skutečně odletěl do Ruska z Afriky a měl s ním být i celý velitelský štáb Wagner PMC. „Bude zázrak, když bude v jiném letadle,“ říkají Zacharovovy zdroje.
Telegramový kanál Readovka Prigožinovu smrt nepotvrzuje a zprávy o smrti šéfa PMC označuje za „předčasné“. Podle Readovky mohl být Prigožin v jiném letadle, protože dříve kvůli utajení používal taktiku, že se údajně odbavil v jednom letadle, ale poté tajně nastoupil do jiného stroje.
Na kanále Dožď se k samotnému pádu letadla vyjádřili tři vojenští experti. Ilja Abišev, vojenský pozorovatel ruské redakce BBC, si myslí, že podle záběrů havárie bylo letadlo neovladatelné. Letoun takto padá jen v případě úplného a náhlého zničení hlavních řídicích systémů.
Podle Pavla Aksjonova, vojenského experta, trajektorie letu neukazuje klesání. To znamená, že odpovídač vysílající signál pro sledování letadla byl buď vypnut, nebo přestal fungovat z nějakých jiných důvodů, ale stalo se to ve vzduchu.
Jurij Fjodorov uvedl, že podle jeho názoru došlo na palubě letadla k výbuchu. Pokud by bylo sestřeleno raketou protivzdušné obrany, na videu by byla vidět kouřová stopa. Pokud očití svědci neviděli start rakety a její stopu, je verze o sestřelení protivzdušnou obranou pochybná. Pokud to takto spadne, mohlo dojít k výbuchu na palubě nebo k něčemu, co by se dalo nazvat teroristickým útokem.