Tento týden se poslanci dostali k projednávání novely zákona o obcích. Měla by přinést změny, které zjednoduší a zlevní fungování samospráv. Na sociální síti X o tom informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Návrh se ale nelíbí opoziční poslankyni Janě Mračkové Vildumetzové (ANO), které vadí, že „je netransparentní“.
Novelu zákona o obcích schválila 12. června vláda, nyní ji projednává poslanecká sněmovna. Podle ministerstva má samosprávám ulehčit práci a pomoct jim fungovat efektivněji a hospodárněji. Mezi novinky, které má zavést, patří například institut společenství obcí, létající úředník, pravidla distančního jednání zastupitelstev či odměňování zastupitelů na základě objektivních statistických dat.
„Zákon o obcích asi nebude mediálním trhákem. Přinese ale řadu „nenápadných“ změn, které zjednoduší a zlevní fungování samospráv – umožní například distanční jednání zastupitelstva nebo „sdílení“ jednoho úředníka na konkrétní agendu mezi několika obcemi. Dá taky starostům víc pravomocí a umožní jim operativnější rozhodování v krizových situacích, kterých samosprávy v posledních letech zažily (a zvládly) hned několik. Tenhle týden jde do prvního čtení,“ oznámil v úterý Rakušan.
Na to ale reagovala poslankyně opozičního hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová. „Řada nenápadných změn v zákoně je, to jistě. Třeba i ta, že obcím umožní rozhodnout o věcných a peněžitých darech v hodnotě 100 tisíc Kč, místo původních 20 tisíc. U krajů se to navýší ze 100 na 500 tisíc. Bez opozice, bez veřejného projednání, netransparentně. Co na to Piráti?“ zkritizovala.
Mračková Vildumetzová tak navázala na své vyjádření ve sněmovně, kde uvedla, že je „v šoku“ z vyjádření ministra, že v zákoně jsou nenápadné změny. „No, pane ministře, pro mě nenápadná změna ohledně finančních limitů v rámci finančních darů a věcných darů a dotací, o kterých rozhoduje rada a zastupitelstvo, tak mi tedy v žádném případě nenápadné nepřipadají. A hlavně to, co tam předkládáte, mně hlavně připadá, že je velmi netransparentní,“ řekla během rozprav.
Ministr se tím ale nenechal rozhodit a poslankyni odpověděl, přestože se k tomu již vyjádřil ve sněmovně. „Děkuju za sdílení informací o téhle důležité normě. I za příležitost znovu vysvětlit to, co při vysvětlování ve sněmovně evidentně nepadlo na úrodnou půdu: cenová hladina se od přijetí zákona v roce 2000 zvýšila 3,75násobně, pětinásobné navýšení limitů na dary (u obcí na 100 tisíc, u krajů na 500 tisíc Kč) nám tedy připadá adekvátní. Horní limit si navíc může každé zastupitelstvo snížit a dary může rada schvalovat samozřejmě jen v rámci rozpočtu, který jí odhlasovalo zastupitelstvo,“ odpověděl Rakušan. „Těším se na věcnou debatu o dalších aspektech téhle pro samosprávy důležité novely,“ dodal.