„Do roku 2020 budou Rusové vydělávat v průměru 2700 dolarů měsíčně, každá tříčlenná rodina bude bydlet nejméně na 100 metrech čtverečních a střední třída bude tvořit více než polovinu populace.“ Tyto prognózy Kreml předestřel lidem v březnu 2008 v „Koncepci sociálně-ekonomického rozvoje Ruska do roku 2020,“ o níž referoval deník Rossijskaja Gazeta s odvoláním na dokument z ministerstva průmyslu a obchodu. Předpověď se však neomezovala jen na hospodářství.
„Odborníci již tento koncept nazývají ‚průlomovým scénářem,‘ podle něhož Rusko do roku 2020 zaujme pozici přední světové mocnosti,“ líčil výše jmenovaný úřední list ruské vlády budoucnost Rusům v pestrých barvách. Putin, jako by tenkrát ještě ani nepředpokládal, že by v době naplnění oné vize blahobytu mohl ještě být v úřadu, delegoval úkoly budoucnosti na ostatní. „Budete se muset stát velkou inovativní sociálně orientovanou mocí, aniž byste se vzdali konkurenčních surovinových výhod,“ kladl národu na srdce zkraje roku 2008, měsíc před zveřejněním v úvodu představeného fantaskního výhledu.
Úroveň vzdělanosti mělo pomoci zvednout patnáct plánovaných univerzitních kampusů. Výstavba bytových domů zas měla do roku 2015 „vyřešit problém bezdomovectví“. Tíživý život osamělých důchodců měla učinit snesitelnějším péče plně poskytnutá „na úkor neziskových organizací“.
Snad aby předložená koncepce působila alespoň propracovaně, když už ne reálně, byl její součástí i plán transformace rozložený do tří etap: 2008-2012 – příprava na průlom, 2013-2017 – průlom, při němž se hospodářství přeorientuje na informační, bio- a nanotechnologie, a od roku 2018 se mělo začít „konsolidovat to, čeho bylo dosaženo“. Od roku 2017 do roku 2020 pak koncepce předpokládala „upevnění vedoucí pozice Ruska ve světové ekonomice“.
„Koncepce rozvoje Ruska“ svůj skutečný účel splnila už v době, kdy ji Kreml vyhlásil – Putinova popularita i kvůli ní vzrostla. Na to, až se Rusko stane multioborovou technologickou velmocí, si Rusové ovšem ještě chvíli počkají. Ve zbývajícím čase mohou alespoň hledat způsoby, jak vojsku konečně nahradit onuce za ponožky.