Budoucnost zdravotnictví zřejmě výrazně ovlivní umělá inteligence. Dokazuje to i český startup Carebot, který využívá umělou inteligenci pro analýzu rentgenových snímků plic. Nyní získal mezinárodní certifikaci a může nabízet svůj software nemocnicím a radiologickým oddělením po celé Evropě. Brzy se zaměření softwaru rozšíří i na mamografii a zlomeniny. Carebot také nedávno uzavřel investiční kolo a získal 1,2 milionu eur, což mu spolu s certifikací otevírá cestu k evropské expanzi a dalším inovacím v diagnostice.
Carebot je přední český startup využívající umělou inteligenci pro analýzu rentgenových snímků plic. Jeho software je navržen tak, aby pomáhal lékařům rychleji a přesněji identifikovat potenciální nálezy, což je klíčové jak pro prevenci, tak pro včasnou diagnostiku a léčbu. Nově získaná certifikace a uzavřené investiční kolo Carebotu umožňují rozšířit služby na celoevropský trh.
„Certifikaci jsme získali v rekordně krátké době. Obvykle trvá celý proces roky, nám zabral jedenáct měsíců, což dokládá kvalitu softwaru, který jsme vyvinuli,“ říká Matěj Misař, spoluzakladatel a výkonný ředitel Carebotu.
„Nyní se chystáme rozšířit naše služby do dalších oblastí medicíny, včetně mamografie a hodnocení rentgenových snímků skeletu, což Carebotu umožní asistovat lékařům při identifikaci snadno přehlédnutelných fraktur a kostních lézí,“ dodává.
Ročně se v Česku provedou tři miliony rentgenů hrudníku. Carebot by mohl hlavně urychlit a zlehčit práci lékařům. Rentgenové snímky například dokáže seřadit podle rizika, vytvoří i textový výstup ve formě lékařské zprávy. Software byl už nasazen v pilotním testování ve více než deseti nemocnicích v Česku a na Slovensku, zájem o něj mají i v Polsku, Německu i Velké Británii.
Primární cílovou skupinu Carebotu představují evropská zdravotnická zařízení, především nemocnice a radiologická oddělení. „Až dosud jsme naše řešení kvůli absenci certifikace poskytovali v testovacím režimu, do nemocnic jsme je nasadili za účelem testování prospěšnosti, kvality i efektivity,“ vysvětluje Misař. Největší přínos vidí ve schopnosti umělé inteligence detekovat nálezy, které by mohly být přehlédnuty lidským okem.
Stejně to vidí také primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Šumperk Jiří Gerold. Právě v této nemocnici byl Carebot už od loňského března testován. „Carebot v naší nemocnici hodnotí všechny rentgenové snímky plic, zvládne zhodnotit sedm základních patologií. Používáme ho denně při běžném popisování, přínosem je zvlášť pro mladé, neatestované kolegy, kteří se na těchto snímcích učí,“ říká.