Navzdory svým prohlášením česká vláda nepotrestala Rusko za vojenský útok ve Vrběticích vyloučením Rosatomu z tendru na Dukovany. Namísto toho již dříve vytvořila fíkový list v podobě zcela zbytečného „bezpečnostního dotazníku“, čímž fakticky zachránila šanci na ruskou účast v tendru. Tento „bezpečnostní dotazník“ totiž není nijak závazný a není součástí tendru, za půl roku tedy příští vláda pod tlakem Rusku sloužícího prezidenta Zemana může Rosatom bez problémů přizvat. Přestože se Babišova vláda snaží vyvolat dojem, že v tendru na Dukovany postupuje proti ruské státní agentuře razantně a její účast je vyloučená, ve skutečnosti dělá přesně opačné kroky.
V minulých dnech česká vláda ústy vicepremiéra Havlíčka oznámila, že nezašle takzvaný bezpečnostní dotazník ruské agentuře Rosatom jako jednomu z možných dodavatelů pátého jaderného bloku v Dukovanech. Důvodem jsou odhalené skutečnosti o útoku ruské vojenské rozvědky na území českého státu. Velká část médií si tento krok vlády vyložila tak, že Rosatom nebude do tendru přizván vůbec. Není tomu tak. Vicepremiér Havlíček totiž zároveň dodal, že o tom, zda Rosatom bude či nebude do tendru přizván, rozhodne až vláda příští. Navíc v předkládací zprávě pro vládní usnesení se hovoří pouze o dceřiné firmě Rosatom Overseas JSC, nikoliv o celém koncernu Rosatom, který sestává z přibližně čtyř set subjektů. To, co se na první pohled zdá jako jasné potrestání Ruska za jeho zločiny spáchané v České republice a velké vítězství pro naši bezpečnost, je ve skutečnosti obrovským úspěchem Kremlu, protože o šanci na tuto strategickou zakázku díky rozhodnutí Babišovy vlády nepřišel.
Před několika týdny přišel vicepremiér Havlíček s nečekaným krokem – plánuje potenciálním zájemcům o dodávku jaderného bloku v Dukovanech zaslat takzvaný „bezpečnostní dotazník“. Na jeho zodpovězení mají oslovení dodavatelé termín do konce listopadu. Dotazník je ovšem z hlediska posuzování bezpečnosti zcela zbytečný. Odpovědi na dané otázky totiž české bezpečnostní instituce získaly již dávno v rámci několikaletého šetření, jak veřejně potvrdila šéfka jaderného regulátora SÚJB Dana Drábová a zmocněnec pro energetickou bezpečnost ministerstva zahraničních věcí Václav Bartuška. Jde o utajovaný dokument T4/2020, který sama vláda schválila v dubnu 2020, jehož obecné závěry jsou známy – Rusko a Čína jsou hrozbou a neměly by se jaderného tendru vůbec účastnit.
Vicepremiér Havlíček se tímto svým „dotazníkem“ snažil Rosatom vtáhnout do tendru jako čtvrtého uchazeče, přestože opozice i všech šest hlavních bezpečnostních institucí České republiky jednoznačně řeklo, že Rosatom představuje hrozbu bez ohledu na to, jaké odpovědi poskytne v rámci právně nezávazného dotazníku. Zasílaný dotazník nyní obdrží tři subjekty z demokratických států, které bezpečnostní instituce již vyhodnotily jako bezpečné. Rozeslání dotazníku tak zcela ztrácí smysl, český stát v oblasti přípravy jaderného tendru opět působí směšně a neseriózně. Jaderný tendr pod Havlíčkovým vedením čím dál více připomíná Potěmkinovu vesnici, kterou se snaží zakrýt svou vytrvalou snahu dát dukovanskou zakázku Rusku.
Vláda se prostřednictvím Karla Havlíčka v minulých měsících nechala opakovaně slyšet, že musí s tendrem spěchat. A když najednou na oko vyloučí Rusko, spěch zcela zmizí z vládního argumentáře. Proč? Protože se to ruským zájmům v Česku hodí. Vicepremiér Havlíček bude raději půl roku hrát falešnou kartu „bezpečnostního prověřování“ s třemi bezpečnými a demokratickými uchazeči, kteří již českými bezpečnostními institucemi prověřeni byli. Za půl roku bude sestavována po volbách nová vláda, již bude prezident Zeman a jeho nejbližší pracovníci, kteří dlouhodobě a nepokrytě slouží ruským zájmům, moci vydírat například ohýbáním výkladu Ústavy; například by bránili vzniku nové vlády pod libovolnou záminkou, dokud by vítěz voleb či strany usilující o sestavení vlády nesouhlasili s přizváním Rosatomu do tendru. Ruský vojenský útok ve Vrběticích již nebude dominovat veřejné debatě a budeme mít jiné členy parlamentu i vlády. Nic přizvání Ruska nebude právně bránit, protože zmíněný bezpečnostní „dotazník“ je pouhá zástěrka, jak získat čas a jak znovu Rosatom dostat do hry, například pomocí účasti v konsorciu s papírově „českou“ firmou.
Vláda v oblasti jaderného tendru nadále slouží ruským geopolitickým zájmům a koná vesměs podle pokynů Hradu. Pokud by tomu tak nebylo, tak vláda nyní přepracuje parametry účelově formulované zadávací dokumentace a vyhlásí férový tendr na Dukovany se třemi silnými demokratickými uchazeči s důvodem, který od vlády slýcháme opakovaně: není možné otálet. Pokud by vláda hájila bezpečnostní zájmy Česka, tak okamžitě zruší nadbytečné „bezpečnostní posouzení“ a vyřadí Rosatom a všechny jeho dceřiné společnosti z jakékoliv účasti v tendru, a to včetně konsorcií či licencí.
Zadávací dokumentace k tendru, jejíž značná část se bude uchazečům odesílat, požaduje reaktor s výkonem 1200 MW, který však v zahraničí provozuje pouze ruský a americký dodavatel a teoreticky čínský. V podstatě tak ze hry vypadly francouzské a korejské firmy. Ty sice tvrdí, že vyvíjejí reaktor s výkonem okolo 1000 MW, nicméně takový reaktor ještě nemají ani na papíře. Pokud by česká vláda opravdu stála o vysoutěžení co nejlepší ceny nového reaktoru, měla by rozjetý vlak zastavit. To znamená přenastavit technické zastropování požadovaného reaktoru tak, aby všem uchazečům umožnila předložit nabídku s již hotovými a ve světě běžícími typy reaktorů, a poté zahájit seriózní přímou komunikaci se třemi bezpečnými uchazeči.
Pouze tak může očekávat skutečně relevantní nabídky od tří bezpečných firem, které nyní velmi zvažují, zdali mají promrhat desítky až stovky milionů na přípravu účasti v tendru, který stále vypadá jen jako Havlíčkovo předstírání ve prospěch Rosatomu. Pokud vláda nezačne k jadernému tendru přistupovat skutečně férově a uvěřitelně, pak můžeme od demokratických uchazečů očekávat pouze formální nabídky bez reálné přípravy a substance, protože jejich vedení si vyhodnotí, že do zmanipulovaného potěmkinovského tendru české vlády nehodlají investovat.