Kalifornská komise pro podmíněné propuštění rozhodla o propuštění vraha demokratického kandidáta na prezidenta Roberta F. Kennedyho (RFK). K vraždě došlo v roce 1968.
Sirhan Sirhan si odseděl 53 let ve vězení za to, že kandidáta na prezidenta Kennedyho, bratra zavražděného prezidenta Johna Kennedyho, zastřelil po projevu v losangeleském hotelu. Tím pravděpodobně výrazně zasáhl do běhu dějin, píše zpráva BBC.com.
Hlasování, které konstatovalo, že Sirhan Sirhan už není veřejnou hrozbou, nemusí ještě nutně zaručit, že odsouzený vyjde na svobodu. Rozhodnutí je nyní ještě na kalifornském guvernérovi Gavinu Newsomovi.
Tento demokrat je v současné době ve víru předvolební kampaně.
„Uplynulo více než půl století,“ řekl údajně Sirhan členům komise pro podmíněné propuštění. „Ten mladý impulzivní kluk, kterým jsem byl, už neexistuje.“ „Senátor Kennedy byl nadějí světa a já jsem zranil všechny a ublížil všem a bolí mě to, když si uvědomuji tak hrozný čin,“ dodal podle agentury Associated Press. To byla jediná tisková agentura, které bylo umožněno zúčastnit se slyšení o jeho podmíněném propuštění.
Místní okresní prokuratura v Los Angeles uvedla, že nebude jeho propuštění bránit.
Nyní 77letý atentátník palestinského původu žádal o podmínečné propuštění již pošestnácté. Po svém zatčení uvedl, že svůj útok provedl kvůli tehdejší senátorově podpoře americké pomoci Izraeli. Později řekl, že si na útok nepamatuje.
Rozhodnutí komise přišlo poté, co dvě Kennedyho děti apelovaly na komisi pro podmíněné propuštění, aby vraha jejich otce propustila.
„Opravdu si myslím, že každý vězeň, u kterého se zjistí, že nepředstavuje hrozbu pro sebe ani pro svět, by měl být propuštěn,“ řekl podle agentury Associated Press Douglas Kennedy.
Jako motiv Sirhanových činů se uvádí konflikt na Blízkém východě. Po svém zatčení Sirhan řekl: „Mohu to vysvětlit. Udělal jsem to pro svou zemi.“
Sirhan se domníval, že byl zrazen Kennedyho podporou Izraele v šestidenní válce v červnu 1967, která začala rok před atentátem. Při prohlídce Sirhanova bytu po jeho zatčení byl nalezen spirálovitě vázaný zápisník s deníkovým záznamem, který dokazoval, jak se jeho hněv postupně upínal ke Kennedymu, který slíbil poslat 50 stíhaček Izraeli, pokud bude zvolen prezidentem.
Sirhanův zápis v deníku z 18. května 1968 zněl takto: „Mé odhodlání zlikvidovat R. F. K. se čím dál tím víc stává neotřesitelnou posedlostí… Kennedy musí zemřít do 5. června.“
Našly se i další zápisníky a deníkové záznamy vyjadřující jeho rostoucí vztek vůči Kennedymu; jeho deníky obsahovaly také mnoho nesmyslných čmáranic, které byly považovány za jeho verzi „automatického psaní“.
Psal také výroky podporující komunismus: „Ať žije komunismus…“ „Pevně podporuji komunistickou věc a její lid…“ „Americký kapitalismus padne a ustoupí diktatuře dělníků.“
Později ve vězení Sirhan tvrdil, že byl opilý. Rozhovor se Sirhanem v roce 1980 přinesl nové tvrzení, totiž že jeho jednání vyvolala kombinace alkoholu a hněvu z výročí arabsko-izraelské války v roce 1967. „Musíte si vzpomenout na okolnosti té noci, 5. června. Tehdy jsem byl vyprovokován,“ říká Sirhan v přepisu jednoho z rozhovorů s Mehdim, pozdějším prezidentem Výboru pro americko-arabské vztahy se sídlem v New Yorku. „Tehdy jsem šel původně sledovat průvod židovských sionistů na oslavu vítězství nad Araby 5. června 1967. To byl toho večera pro mě katalyzátor.“ Sirhan pak dodal: „Kromě toho došlo ke konzumaci alkoholu, a chci, aby to veřejnost pochopila.“