Výbor Evropského parlamentu dnes řeší Babišův střet zájmů. Může přijít o dotace

Eric Drooker

Jméno Babiš a Agrofert dnes v Evropském parlamentu padne mnohokrát. Vedení výboru pro rozpočtovou odpovědnost Evropského parlamentu dnes totiž bude řešit střet zájmů premiéra České republiky. Do rukou se jim dostalo několik informací z analýz Transparency International, Pirátské strany a od lidovců i od samotných europoslanců. Dokumenty mají dokazovat, že Babiš stále vede Agrofert a že z jeho fungování čerpá výhody.

Na konci tohoto řízení může být i pozastavení veškerých dotací pro holding, který Babiš formálně podložil do svěřeneckého fondu. Podle Aktuálně.cz je pravděpodobné, že šéfové výboru téma „neodloží“. Naopak budou požadovat po Evropské komisi vysvětlení. „Komise se tím bude muset zabývat a v krajním případě může čerpání sporných dotací také preventivně pozastavit,“ řekl Aktuálně.cz europoslanec Tomáš Zdechovský.

Že kauza Andreje Babiše a jeho obrovského střetu zájmů zajímá politiky napříč Evropou, dokazuje také to, že iniciátorem dnešního jednání je belgický europoslanec Bart Staes.

Podle Transparency International dokazuje střet zájmů Andreje Babiše například slovenský Registr partnerů veřejného sektoru, kde je Babiš s manželkou uveden jako ten, kdo čerpá výhody z obchodů Agrofertu.

Oponenti Andreje Babiše kritizují už od jeho vstupu do politiky právě za nevídaný střet zájmů. Důvodem je fakt, že on se svými podřízenými je tím, kdo rozhoduje o udělování dotací, a současně tím, kdo dotace čerpá.

Majetek Andreje Babiše od jeho vstupu do politiky rychle stoupá. Každoročně je to o několik miliard. V loňském roce podle časopisu Forbes disponoval majetkem v hodnotě 88 miliard korun. Když nastoupil do politiky, bylo to 40 miliard. Samotný Agrofert v loňském roce získal na dotacích dvě miliardy korun, daň z příjmu přitom platil jen 700 milionů korun.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]