Blake Lemoine, programátor Google, dostal výpověď za vyzrazení firemního tajemství. Napsal totiž na sociální síť, že neurální síť Google, pojmenovaná LaMDA, je cítící bytost.
Blake Lemoine byl členem výzkumného týmu Google’s Responsible AI project. Zkratka LaMDA pak znamená Language Model for Dialogue Applications, neurální síť či umělou inteligenci Google. Po sedmi letech práce u Google napsal Blake Lemoine na Twitter následující věty: „Rozhovor s LaMDA. Google může toto sdílení nazvat porušením vlastnictví. Říkám tomu sdílení diskuse, kterou jsem měl s jedním z mých spolupracovníků.“ K tweetu přidal odkaz na článek Je LaMDA cítící bytost?, jenž se objevil na serveru medium.com. Anglické slovo „sentient“ přitom v daném kontextu spíše než jen „vnímavý, cítící“ znamená „cítící bytost“.
Vyzrazené tajemství
Google sám o LaMBA uvádí: „Nedávno jsme vynalezli techniky strojového učení, které pomáhají lépe pochopit záměr vyhledávacích dotazů. Postupem času naše pokroky v těchto oblastech usnadnily organizaci a přístup k mnoha informacím přenášeným psaným a mluveným slovem. LaMDA, náš nejnovější průlom ve výzkumu, přidává dílky do jedné z nejpůsobivějších částí této skládačky: konverzace.“
Poté oficiální prohlášení pokračuje: „Konverzační schopnosti LaMDA se vytvářely roky. Stejně jako mnoho nedávných jazykových modelů, včetně BERT a GPT-3, je (LaMDA; pozn. red.) postavena na Transformeru, architektuře neuronové sítě, kterou Google Research vynalezl. Tato architektura vytváří model, který lze natrénovat tak, aby četl větu nebo odstavec, věnuje přitom pozornost tomu, jak spolu slova souvisejí, a pak předvídá, jaká slova budou následovat.“
K výpovědi, kterou Black Lemoine obdržel, pak společnost Google uvedla: „Zjistili jsme, že Blakeova tvrzení, že LaMDA je cítící bytost, jsou zcela nepodložená. Diskutovali jsme to s ním měsíce. Diskuse byly součástí naší otevřené firemní kultury, která nám pomáhá zodpovědně inovovat. Je tedy politováníhodné, že navzdory dlouhému angažmá v tomto oboru se Blake rozhodl trvale porušovat jasné zásady zaměstnanosti a zabezpečení dat, které zahrnují potřebu…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.