Vzniká strach něco říct či zveřejnit. Babišovi světlonoši zaklekávají na kritiky

Jaroslav Kmenta (Pavel Hofman)

Jaroslav Kmenta | FOTO: Pavel Hofman

S Andrejem Babišem přišla do politiky éra brutalismu. Je to metoda vyvíjení nátlaku. Tu si Babiš osvojil, když byl v byznysu. A přenesl si ji s sebou i do politiky. Je to o tom, že se buď podvolíte, nebo nepodvolíte. A když se nepodvolíte, budete mít problémy.

SPECIÁL FORUM (archiv)

Novináři, kteří se nepodvolili, mají potíže. Nejsou toho rázu jako na Slovensku. Tak hluboko jsme tu naštěstí ještě neklesli. Je to „zatím jen“ o tom, že nám úřady kladou překážky pro naši novinářskou práci. Více než kdy jindy kontrolují, zda nepracujeme s materiály ze živých spisů policie či zda nepoužíváme byť dvacet let staré odposlechy.

Já sám mám problémy s tím, že mě minulý rok opakovaně vyšetřovala za úniky informací Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a také inspekce rozvědky (ÚZSI). V jednom případě bylo sice konstatováno, že nešlo o trestný čin, ale případ dostal k řešení Národní bezpečnostní úřad. Ve druhém případu jsem dostal pokutu, kvůli které jsem podal stížnost k Ústavnímu soudu.

Zatímco před časem měl na takové ataky Andrej Babiš právníky Agrofertu a tajnou síť svých nohsledů u policie a tajných služeb, dnes k tomu má z pozice premiéra celý státní aparát.

Co však považuji za nebezpečné, to je kohorta Babišových světlonošů. Tedy lidí, kteří si myslí, že je jakási vyšší síla – „Bůh Babiš“ – vybral, aby po celý svůj život, po celou svou „agrofertí inkarnaci“ šířili jeho tzv. dobro.

To znamená, že se tu vytváří struktura lidí, kteří odezírají Andreji Babišovi z úst. A aniž to Babiš vysloví nebo výslovně chce, zaklekávají tu jeho světlonoši na každého, kdo se znelíbí Babišovi nebo kdo je jeho kritik.

Vytváří se tím bezděky systém normalizace, kdy vzniká strach něco říct či zveřejnit. Tento systém ukrajuje svobody občanů. 

Proto je nesmírně důležité se proti tomu vymezit. Nepodlehnout nátlaku, neohýbat hřbet a nebát se brutalismu Andreje Babiše. 

Jde o to nenechat si vnutit „genetické dispozice“ (parafrázuji autentický výrok Babiše), které tu do několika generací vštěpovala Státní bezpečnost.

Z vystoupení Jaroslava Kmenty na debatě FORUM v Rock Café, vyšlo ve Speciálu FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner