Wagnerovci si u Bachmutu dávají taktickou přestávku, tvrdí američtí experti. Mají čekat na ruskou armádu

Ilustrační foto (Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny, kterou Moskva zapojila do války na Ukrajině, mají údajně v Bachmutu dočasnou taktickou přestávku, informoval v pátek americký Institut pro studium války (ISW). Šéf žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin přitom v tomto týdnu oznámil, že se wagnerovci zmocnili východní části města. Některé jeho výroky o úspěších se ale v minulosti ukázaly jako nepravdivé. 

Podle Institutu pro studium války navíc není jasné, zda si wagnerovci zachovají převahu při budoucích útocích na město. „Od 7. března, kdy se objevily informace o dobytí východního Bachmutu ležícího východně od řeky Bachmutky, nebyly zaznamenány žádné zprávy o tom, že by wagnerovci podnikali útočné operace z východní části města směrem do jeho centra,“ napsali američtí experti.

Wagnerovu skupinu založil ruský oligarcha Jevgenij Prigožin a je složena převážně z kriminálníků naverbovaných v ruských věznicích. Wagnerovci se stali jednou z klíčových sil v boji o ukrajinské město Bachmut, které už je celé měsíce dějištěm intenzivních bojů.

Americký institut předpokládá, že Wagnerova skupina čeká na příchod regulérní ruské armády, aby se mohla sama v boji upozadila. „Příchod vyššího počtu konvenčních ruských sil do oblasti může naznačovat, že Rusové mají v úmyslu nahradit pro případné vyvrcholení útočných operací wagnerovce v Bachmutu novými konvenčními jednotkami,“ dodal Institut pro studium války.

Wagnerovci mění taktiku

Wagnerovci zároveň měli změnit taktiku v náboru členů. Zatímco několik měsíců rekrutovali do svých řad ruské vězně, nyní se zaměřili na střední školy. Právě studenty má rekrutovat jeden z bojovníků Wagnerovy skupiny.

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Podle ukrajinského deníku TSN měl v jedné z moskevských škol slibovat studentům zářnou budoucnost. Tu jim má údajně zařídit přidání do řad Wagnerovy skupiny. Přímo do školy měl dokonce přinést smlouvy s názvem „přihláška mladého bojovníka“.

A nemá jít o jedinou cílovou skupinu, na kterou se měli wagnerovci zaměřit. Údajně lanaří i duševně nemocné, které rekrutují přímo z psychiatrických léčeben. Podle běloruské agentury Nexta u nich dokonce neprovádějí žádné lékařské prohlídky.

Důvodem nové taktiky wagnerovců může být nedostatek dalších vězňů i nespokojenost ruského diktátora a masového vraha Vladimira Putina s výsledky Prigožinovy skupiny, napsala stanice CNN.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články