Pokud někdo považuje zvěsti o prorůstání Číny do české státní zprávy za báchorky, mohl by si všimnout dvou jmenování z poslední doby. Bývalý ministr zahraničí a momentálně prezident Institutu Nové hedvábné stezky Jan Kohout by „mohl od příštího roku stát českým velvyslancem při misi OBSE a dalších mezinárodních organizacích ve Vídni.“ Tvrdí to aspoň týdeník Respekt v pondělním vydání.
Proč by to mohlo být pro Číňany zajímavé? OBSE přece není NATO a většina lidí možná vůbec netuší, že něco takového existuje. Velvyslanec u této instituce Česko reprezentuje také v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Tam se může dozvědět věci, které by byly pro Peking zajímavé. Agentura ví třeba hodně o íránském jaderném programu. Čína jeví zájem se na budování tamní jaderné energetiky podílet.
Hrad je o něco blíž. Tam má po Jindřichu Forejtovi nastoupit k vedení protokolu Miroslav Sklenář. V odboru protokolu už pracoval za Václava Havla, odešel za Václava Klause, krátce přišel zpět v roce 2014, ale nevydržel tam a v březnu 2015 odešel do pobočky čínské CEFC. Předseda představenstva Jie Ťien-ming je od roku 2015 Zemanovým poradcem.
Kancléř Mynář nejdřív mluvil o částečné spolupráci a že by to ohledně protokolu šlo chvíli i bez ředitele. Nakonec to dopadlo jinak.
Komentátor Martin Fendrych z Aktuálně.cz soudí: „Vypadá to, že Hrad testoval, jakou reakci by vyvolal příchod Miroslava Sklenáře. Bývalý protokolář totiž ještě před několika dny pracoval v China Energy Company Limited (CEFC), tedy ve firmě, která je v Česku velmi, velmi aktivní a má už na Hradě jednoho svého člověka. Svého šéfa Jie Ťien-minga. A ve čtvrtek již Hrad oznámil, že kancléř Mynář ‚pověřil Miroslava Sklenáře vedením Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky‘. Šlo to velice rychle.“
Jak to vypadá u tohoto muže s bezpečnostní prověrkou? Pro Český rozhlas Sklenář řekl: „Momentálně ji nemám, protože jsem byl v soukromé společnosti. Opakovaně jsem ale měl prověrku na stupeň Tajné v době, kdy jsem působil v Kanceláři prezidenta republiky i v době, kdy jsem působil na Magistrátu hlavního města Praha. Samozřejmě o ni zažádám a nepředpokládám, že by s tím měl být nějaký problém.“
Tak to se ještě uvidí. Ale jak víme, s takovými věcmi si na Hradě hlavu nelámou. Vždyť prověrku nemá doteď ani nastávající sklenářův šéf Mynář.
Co je vlastně CEFC, o které se stále častěji hovoří? Podrobnosti si můžete přečíst na webu sinopsis.cz ZDE.
Ve zkratce. Je to čínská firma sídlící v zóně volného obchodu v Šanghaji a zabývá se energetickým a petrochemickým průmyslem a finančnictvím. Zahraniční aktivity se týkají především investic a výzkumu v ropném průmyslu a to především na Blízkém východě, ve střední Asii a v Africe.
Jak sinopsis uvádí: „V roce 2015 začala společnost CEFC podepisovat dohody o skoupení podílů v českých společnostech, a to v nejrůznějších oblastech. Spolupráci s mediálními společnostmi Empressa Média a Médea Group byla definitivně potvrzena v polovině února 2016. První jmenovaná, v níž má CEFC podíl 49 %, je třetí největší mediální skupinou v ČR a svým působením zasahuje až 85 % populace ČR (týdeník Sedmička, Týden, Instinkt, Interview, Exkluziv a další, krom toho vlastní TV Barrandov). Médea Group, kde CEFC vlastní 30 %, je zase největší komunikační skupina na českém trhu, poskytuje komplexní marketingový i kreativní servis (analýzy cílových skupin, strategické i detailní plánování, nákup mediálních aktivit i vyhodnocování dopadu).
V rámci iniciativy OBOR je podstatný i nákup 50% podílu ve společnosti Travel Service, přes nějž se Čína zprostředkovaně dostala i k ČSA, kde má Travel Service třetinový podíl. Mezi nákupy týkající se cestovního ruchu patří také vstup do největšího internetového prodejce zájezdů Invia, kde se hovořilo o minimálně 50 % podílu.“
V červnu 2015 vznikla v Česku evropská odbočka CEFC pod názvem CEFC Investment (Europe) Company a.s., v únoru 2016 došlo ke změně názvu na CEFC Group (Europe) Company a.s. V čele představenstva je Chan Chauto (Čchen Čchiou-tchu), místopředsedou je bývalý ministr obrany za sociální demokracii a bývalý šéf Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík. Tvrdíka udělal premiér Bohuslav Sobotka poradcem pro česko-čínské ekonomické vztahy. Viceprezidentka společnosti Marcela Hrdá patří k týmu poradců ministerstva vnitra.
Je to čínský vliv, nebo není?
Problémem je údajné propojení CEFC s čínskou vojenskou rozvědkou, čemuž se firma brání a rozesílá prostřednictvím advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři předžalobní výzvy různým českým redakcím. „Mohu potvrdit, ze jsme na základě pokynu klienta vyzvali některá media, aby svá v textech uvedená tvrzení doložila, neboť dle názoru klienta jsou nepravdivá a neprokázaná,“ uvedl na dotaz redakce HlídacíPes.org advokát Pokorný. Co se stalo?
V Echo24 4. března 2016 vyšel článek poslance za TOP 09 Marka Ženíška Zavřené dveře a pandí demokracie. Ten redakce doplnila o některé další zdroje. V komentáři se píše: „Jeden by se divil. To by ale nesmělo být veřejným tajemstvím, že si Miloš Zeman z návštěvy Číny přivezl kromě příslibu pandy pro pražskou zoo i poradce pro čínské otázky. Ten byl údajně v minulosti místopředsedou organizace China Association for International Friendly Contacts (CAIFC) – (uváděla to např. renomovaná agentura Bloomberg, ta však tuto informaci posléze bez vysvětlení odstranila) –, např. podle publikace vydané prestižním nakladatelstvím Oxford University Press napojené na vojenskou rozvědku Čínské lidové armády. (Následně se ovšem serveru Hlídací pes podařilo informaci o členství top manažera v organizaci CAIFC dohledat přímo ve výroční zprávě jeho mateřské firmy CEFC z roku 2012.)“ (Toto už je text upravený po čínské reakci.)
Sobotka se ale k možným bezpečnostním námitkám staví tak, že je proti „kádrování investic“.
Možná by se vyplatilo poslouchat to, co říkají sami Číňané. Předseda CEFC řekl časopisu Fortune (publikováno 28. září 2016): „‘Musíme přihlížet ke geopolitice‘, říká Jie. ‚Pokud by jednoho dne šla Česká republika proti Číně, musíme stáhnout zpět naše investice a přehodnotit naši strategii v této zemi.‘“
Takže všichni pozor na jazyk, nebo to tady Číňané přehodnotí a půjdou jinam, kde na ně budou hodnější.
Co si ve světle různých faktů a indicií myslet o dění na Hradě a postojích sociální demokracie, je už věcí přirozené inteligence.