V ruském segmentu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se ve čtvrtek rozezněl kouřový alarm a astronauti na palubě ucítili „zápach spáleniny“, uvedly ruská vesmírná agentura a NASA.
Podle webu Themoscowtrimes je incident, k němuž podle ruské vesmírné agentury Roskosmos došlo v 1:55 SEČ před plánovaným výstupem do kosmu, posledním z řady problémů, které vyvolaly obavy o bezpečnost podmínek v ruském segmentu.
„V servisním modulu Zvezda ruského segmentu Mezinárodní vesmírné stanice se během automatického nabíjení baterií spustil detektor kouře a spustil se alarm,“ uvedl Roskosmos v prohlášení.
Francouzský astronaut Thomas Pesquet sdělil, že „zápach hořícího plastu nebo elektronického zařízení“ se linul do amerického segmentu stanice, sdělila ruská státní tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na vysílání NASA.
Ruská posádka zapnula filtr a po vyčištění vzduchu se astronauti vrátili ke spánku, uvedl Roskosmos. Vesmírná agentura dodala, že plánovaný výstup do kosmu proběhne podle plánu.
Rusové Oleg Novickij a Pjotr Dubrov mají opustit stanici, aby pokračovali v práci na vědeckém modulu Nauka, který se připojil v červenci. „Všechny systémy fungují normálně,“ uvedl Roskosmos.
Ruský segment ISS se v poslední době potýkal s několika problémy a minulý měsíc jeden z představitelů vesmírné agentury varoval, že zastaralý software by mohl vést k „nenapravitelným poruchám“.
Servisní modul Zvezda, který je součástí ruského segmentu, zaznamenal několik úniků vzduchu, mimo jiné na začátku letošního roku a v roce 2019. S odvoláním na obavy plynoucí ze stárnoucího hardwaru Rusko již dříve uvedlo, že po roce 2025 plánuje opustit ISS a vypustit vlastní orbitální stanici.
V červenci se celá ISS vychýlila z oběžné dráhy poté, co se několik hodin po dokování znovu zapálily trysky modulu Nauka.