Z ruské části Mezinárodní vesmírné stanice se linul pach spáleniny

ISS, Mezinárodní kosmická stanice. (commons.wikimedia.org/public domain)

ISS, Mezinárodní kosmická stanice. | FOTO: commons.wikimedia.org/public domain

V ruském segmentu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se ve čtvrtek rozezněl kouřový alarm a astronauti na palubě ucítili „zápach spáleniny“, uvedly ruská vesmírná agentura a NASA.

Podle webu Themoscowtrimes je incident, k němuž podle ruské vesmírné agentury Roskosmos došlo v 1:55 SEČ před plánovaným výstupem do kosmu, posledním z řady problémů, které vyvolaly obavy o bezpečnost podmínek v ruském segmentu.

„V servisním modulu Zvezda ruského segmentu Mezinárodní vesmírné stanice se během automatického nabíjení baterií spustil detektor kouře a spustil se alarm,“ uvedl Roskosmos v prohlášení.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Francouzský astronaut Thomas Pesquet sdělil, že „zápach hořícího plastu nebo elektronického zařízení“ se linul do amerického segmentu stanice, sdělila ruská státní tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na vysílání NASA.

Ruská posádka zapnula filtr a po vyčištění vzduchu se astronauti vrátili ke spánku, uvedl Roskosmos. Vesmírná agentura dodala, že plánovaný výstup do kosmu proběhne podle plánu.

Rusové Oleg Novickij a Pjotr Dubrov mají opustit stanici, aby pokračovali v práci na vědeckém modulu Nauka, který se připojil v červenci. „Všechny systémy fungují normálně,“ uvedl Roskosmos.

Ruský segment ISS se v poslední době potýkal s několika problémy a minulý měsíc jeden z představitelů vesmírné agentury varoval, že zastaralý software by mohl vést k „nenapravitelným poruchám“.

Servisní modul Zvezda, který je součástí ruského segmentu, zaznamenal několik úniků vzduchu, mimo jiné na začátku letošního roku a v roce 2019. S odvoláním na obavy plynoucí ze stárnoucího hardwaru Rusko již dříve uvedlo, že po roce 2025 plánuje opustit ISS a vypustit vlastní orbitální stanici.

V červenci se celá ISS vychýlila z oběžné dráhy poté, co se několik hodin po dokování znovu zapálily trysky modulu Nauka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]