Za zvyšování cen může Schillerová. Její sekání deficitů se musí zastavit, říká Skopeček

Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert ODS (ODS / se svolením autora)

Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert ODS | FOTO: ODS / se svolením autora

Zvyšování inflace je pro občany velkým strašákem. Znamená totiž, že by se v dohledné době mohly zdražit výrobky, služby, ale i energie. Podle Jana Skopečka, kandidáta koalice SPOLU na ministra financí, za tento nepříznivý stav nese odpovědnost především vláda Andreje Babiše, konkrétně pak šéfka státní kasy Alena Schillerová.

Jak tvrdí poslanec ODS, deficity státního rozpočtu, které ministryně financí dělala i v době před koronavirovou pandemií, inflaci přiživovaly. „To znamená, že má paní ministryně na inflaci podíl, protože se k té expanzivní měnové politice přidala i velmi expanzivní fiskální politika. Z toho se paní ministryně zkrátka nevylže. Může za zdražování stejně jako centrální banka,“ řekl Skopeček v pořadu CNN Prima News Nový den.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Schillerová v reakci obvinila koalici SPOLU (která však do letoška neexistovala), že to ona nechala hnutí ANO veřejné finance v „hrozném stavu“. „Já si myslím, že i opozice volala po tom, abychom pomáhali ekonomice, dokonce volala po tom, abychom pomáhali mnohem víc. Takže nám teď  pan poslanec jinými slovy říká to samé, co ta druhá koalice. Neměli jste pomáhat. Měli jste vyvolat trojnásobnou nezaměstnanost a tím by byly nižší ceny,“ argumentovala Schillerová.

„Mluvím o letech před covidem, kdy paní ministryně sekala deficity, a koneckonců i na ten příští rok plánuje větší deficit, než se kterým Česká republika hospodařila v té největší krizi,“ oponoval Skopeček. „Tady si můžeme udělat obrázek o tom, jak je rozpočtová politika paní Schillerové odpovědná. My jsme po Kypru druhou nejrychleji se zadlužující zemí a jestliže budeme sekat podobné deficity i v době, kdy už nebude covid tak tíživý, tak tím paní ministryně samozřejmě zvyšuje ceny nám všem,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]