Sociální demokraté si v pátek na svém 43. sjezdu zvolí nové vedení. Bude to on-line a rozhodně dramatické. Partaj, kterou její současní šéfové dovedli mimo poslaneckou sněmovnu, totiž potřebuje tvrdý restart. V něm ovšem zřejmě bude bránit Jana Maláčová, jejíž touha po předsednické funkci je enormní.
Jejím největším konkurentem, a pro dobro ČSSD snad i konečným vítězem ve volbě nového lídra skomírající strany, je Michal Šmarda. Politik, jehož vládní angažmá znemožnil Miloš Zeman, který odmítl jmenovat ho ministrem kultury v Babišově druhé vládě.
Vzhledem k tomu, že Šmarda později na sociálních sítích označil angažmá ČSSD ve vládě s hnutím ANO za chybu, bylo jasné, že mu ve straně pověstná pšenka nepokvete. Pochopitelně, když pod vedením Jana Hamáčka strana bez problému a odporu plnila roli b-týmu Babišovy sekty.
Proti tomu nic nenamítala ani kandidátka na „zachránkyni“ ČSSD Jana Maláčová. Ministerský post ji doslova bavil. Sice nesplnila žádné úkoly, které jako šéfka MPSV měla, včetně předložení použitelné důchodové reformy, ale užívala si výhody. Stylizované fotografie na sociálních sítích, mediální zájem, účast v televizních debatách.
Pro občany sice udělala pramálo, ale v očích vedení ČSSD to stačilo k tomu, aby byla vybrána do role volební lídryně. Zatímco Jan Hamáček představil jen jeden velmi nepovedený klip, Maláčová měla sociální sítě plné příspěvků, obcházela s letáky stanice metra a vystupovala v médiích jako úspěšná ministryně, starající se o lidi.
Její pohádce ovšem voliči neuvěřili a poslali stranu, kterou tak hlasitě prezentovala, mimo sněmovní lavice. Tím dali jasně najevo, že Česká strana sociálně demokratická potřebuje nový vítr, který by reprezentovalo hlavně nové vedení. Bez sentimentu k dobám, kdy se dařilo, naopak s vizí pro dobu, která přijde. To však Maláčová rozhodně nezastupuje, což je vidět i podle reakcí jejích spolustraníků.
Dva nejvýraznější, s nimiž často souhlasili i voliči opozice, totiž odmítli ucházet se o místopředsednické funkce, pokud se šéfem ČSSD stane ministryně v demisi. Martin Netolický i Tomáš Petříček by se sice rádi dostali do vedení strany, ale pouze ve chvíli, kdy ji povede Michal Šmarda. Ani jeden z politiků nahlas neříká, že je pro ně Jana Maláčová jako předsedkyně nepřijatelná, oba ovšem zdůrazňují, že je pro ně post místopředsedy ČSSD spojen pouze se Šmardou jako šéfem.
Je to signál dovnitř strany, ale také voličům, kteří čekají, kam se jejich preferovaná partaj posune. Maláčová je brána jako přímý nástupce Jana Hamáčka a také jako jedna z hrobnic nejstarší demokratické strany u nás. Šmarda je naproti tomu příslibem renovace ČSSD. Pokud hned od začátku bude mít k ruce dva tak ostřílené politiky, jakými jsou Petříček s Netolickým, bude jeho mise o něco jednodušší. Záleží ovšem na tom, jak silné jsou staré struktury, které již roky ovládají dění v ČSSD, a koho „nechají“ vyhrát v předsednické volbě.