Nové spekulace o tom, kdo v září loňského roku na dně mořském udělal díry do plynovodu Nord Stream, vyvolaly zatím zmatek na všech stranách. Hypotéza, že by mohlo jít o akci jakési „ukrajinské skupiny“, nevzbudila pozitivní ohlas v Kremlu. Tam by sice přivítali, kdyby mohli na Ukrajinu hodit co největší podezření ohledně čehokoli, jenže současně by potřebovali víc obvinit ještě někoho jiného, tak se jim to komplikuje.
Všechno nastartovala zpráva z deníku The New York Times a německých novin Die Zeit. NYT píše, že „nové zpravodajské informace, které zkoumali američtí činitelé, naznačují, že loňský útok na plynovod Nord Stream provedla proukrajinská skupina“. „Američtí činitelé uvedli, že nemají žádné důkazy o tom, že by se na operaci podílel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo jeho vysocí důstojníci, nebo že by pachatelé jednali na pokyn některého z ukrajinských vládních představitelů,“ píše list. Činitelé ovšem informovali pod podmínkou anonymity a sami říkají, že je to všechno pořád nejasné.
K útoku došlo v mezinárodních vodách Baltského moře poblíž dánského ostrova Bornholm, přičemž ze dna moře stoupalo velké množství plynu. Němečtí investigativci se domnívají, že útok na plynovody provedl tým šesti lidí s využitím jachty, kterou si pronajala společnost registrovaná v Polsku a vlastněná dvěma ukrajinskými občany, uvedl list Die Zeit.
Situaci dost znepřehledňuje, že by zájem na konci pověstného potrubí mohli mít všichni. Rusko by se mohlo vymluvit, že skutečně nemůže do Evropy dodávat plyn, když nemá čím. Moskva škrtila dodávky plynu ještě předtím, než se evropské státy rozhodly se na ruské energie vykašlat, což na stranu Rusů házelo podezření z porušení uzavřených smluv. Ukrajina a její spojenci se proti projektu stavěli po celá léta a označovali ho za hrozbu pro národní bezpečnost. Američané a Britové se na Nord Stream 1 i 2 dívali jako na pupeční šňůru, na které by se Evropa mohla kvůli závislosti na Rusku uškrtit. Ovšem když není potrubí, není problém.
Viděno z druhé strany měli všichni dobré důvody na trubky nesahat. Pro Rusko tu pořád byla možnost, že existující cesta pro ruské energie by mohla Západ lákat k nějakým budoucím obchodům, Ukrajinci by útokem riskovali svou pověst, Američané nemají důvod za nynější situace s něčím takovým spěchat. Umrtvení Nord Streamu tak současně nejspíš nikomu ani nevadí, ani se pro jeho likvidaci nikdo nemusel zbytečně snažit. Nebylo moc proč.
To je racionální rozbor, který k ničemu není. Různé subjekty mohou jednat iracionálně, nebo mohou mít vlastní racionální motivy, o kterých nic nevíme.
The New York Times připomíná, že „představitelé ukrajinské vlády a vojenské rozvědky tvrdí, že se na útoku nepodíleli a nevědí, kdo ho provedl“. Mychajlo Podoljak, hlavní poradce prezidenta Zelenského, na twitteru napsal, že Ukrajina „nemá s nehodou v Baltském moři nic společného“, a dodal, že nemá žádné informace o proukrajinských „sabotážních skupinách“. Američtí činitelé uvedli, že o pachatelích a jejich vazbách toho mnoho nevědí. Z nově shromážděných zpravodajských informací vyplývá, že šlo o odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina, ale nejsou specifikováni členové skupiny ani to, kdo operaci řídil nebo platil. Výbušniny byly s největší pravděpodobností nastraženy s pomocí zkušených potápěčů, kteří podle všeho nepracovali pro vojenské nebo zpravodajské služby. Je však možné, že pachatelé v minulosti absolvovali specializovaný vládní výcvik.
Ruské velvyslanectví ve Spojených státech minulý týden ve středu uvedlo, že úniky informací z amerických zpravodajských služeb nejsou „ničím jiným než pokusem zmást každého, kdo si upřímně přeje hledat pravdu v tomto flagrantním zločinu“. „Je to jen prostředek, jak přesunout podezření z těch, kteří v oficiálních vládních pozicích nařídili a koordinovali útoky v Baltském moři, na jakési abstraktní osoby.“
Vysoce postavený poradce ukrajinského prezidenta řekl deníku Guardian, že vláda v Kyjevě se na útoku „v žádném případě nepodílela“ a že podle něj neměl žádný vojenský dopad na ruské síly.
„Uprostřed války … by Ukrajina a její spojenci rozhodně nevynakládali prostředky na něco, co by nám nepřineslo vítězství přímo na bojišti. Nedává to žádný smysl. Ale pro samotné Rusko je nesmírně výhodné snažit se odvést pozornost od války … a snažit se prezentovat jako jakási ‚oběť‘.“
Teď do debaty přispěl svým názorem tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Jeho slova cituje ruský list Nězavisimaja Gazeta. Podle něj „teroristický útok“ na plynovod vyžadoval zapojení speciálních jednotek, kterými disponují především Spojené státy a Velká Británie. „Pokud noviny s patosem tvrdí, že sabotáž provedla skupina ukrajinských teroristů, je třeba se ptát, zda vůbec nějaká existuje a zda je toho v zásadě schopna. Není přece žádným tajemstvím, že k provádění takových činů jsou určeny jednotky zvláštního určení s příslušným vybavením a výcvikem. Spojené státy a Anglie je jistě mají.“
Patrušev poukázal na to, že i jiné země NATO využívají takové potápěče k provádění sabotážních úkolů, ale pouze „se souhlasem a podporou země, která diktuje hlavní agendu v Severoatlantické alianci“.
Čínská státní agentura Nová Čína není pozadu a také hlásá, že za všechno mohou Američané. Tvrdí, že „švédský expert vyvrátil tvrzení amerických a německých médií, že za výbuchy plynovodu Nord Stream v září loňského roku je zodpovědný nestátní subjekt“.
„Jak hloupí si myslí, že jsme? Co udělala malá proukrajinská skupina na jachtě?“ ptal se Jan Oberg, ředitel Transnational Foundation for Peace and Future Research, v nedávném názorovém článku na svém osobním portálu. „Západní ‚rozvědka‘ a New York Times se nacházejí v hlubších vodách než obvykle a nabízejí nám vychytralý spin a falešný příběh.“ Řekl, že „naaranžovaná západní média hlavního proudu“, která mlčela k dřívější analýze Seymoura Hershe, ale nyní široce informují o zjevně „falešné“ teorii, odhalují „svůj novinářský a morální úpadek“.
Číňané připomínají, že v článku zveřejněném v únoru na americkém portálu Substack investigativní reportér a držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh psal, že Spojené státy v červnu 2022 spolupracovaly s Norskem na přísně tajné operaci, při níž byly na dálku nastraženy výbušniny, které o tři měsíce plynovody Nord Streamu vyřadily z provozu.
„Kdo by mohl mít zájem na zničení tohoto nesmírně důležitého kusu energetické infrastruktury, který také spojoval Evropu s Ruskem? A kdo by k tomu měl technické a jiné kapacity?“ ptá se Oberg.
K panu Obergovi asi tolik, že na svém twitteru chválí čínské mírové návrhy a také píše, že „jediné potřebné přezbrojení je intelektuální a morální – na všech stranách“ a bojuje za „skutečný mír“. Teď už o něm víme všechno.
Výsledkem je tedy zatím značná mlha. Všichni by mohli mít nějaké pochopitelné důvody to udělat, stejně jako mít dost zábran, aby to neprovedli. Zkáza plynovodu zjevně skoro nikomu moc nevadí. Také je velmi pravděpodobné, že amatéři by nebyli schopni něco takového technicky provést.
Tahle hra má skutečně mnoho herců. Diktatury, napadená země a její spojenci, rozvědky, kolaboranti, užiteční idioti, agenti, investigativci, možná nějaké zájmové skupiny na všech stranách. Jednou bude zajímavé se dozvědět, jak to přesně bylo, pokud to za našeho života vyjde najevo. Ještě zajímavější ale bude zjistit, jaký byl vlastně hlavní motiv. Ten je totiž ještě záhadnější než sám aktér.