Zajatý ruský velitel se omluvil za genocidu a poprosil o odpuštění. Prý Kyjev zachraňovali

Dmitrij Michajlovič Astachov (ČTK)

Dmitrij Michajlovič Astachov | FOTO: ČTK

Podplukovník Národní gardy Dmitrij Michajlovič Astachov, kterého se společně s dalšími dvěmi ruskými vojáky podařilo zajmout ukrajinským silám, se veřejně omluvil za genocidu, kterou armáda jeho země páchá na Ukrajině. Podle jeho slov vojáci nevěděli, co se ve skutečnosti děje a uvěřili tomu, že Kyjev osvobozují. Informace o tiskové konferenci Michajloviče přinesl New York Post.

Zajatý důstojník v televizním prohlášení uvedl, že vojákům byla dána informace o tom, že Kyjev ovládají nacisté a ruská armáda ho musí osvobodit. „Tato informace byla samozřejmě jednostranná,“ řekl zřejmě nejvýše postavený důstojník ruské armády, kterého se zatím podařilo Ukrajincům zajmout.

Michajlovič na tiskové konferenci požádal za odpuštění a uvedl, že je připraven na trest, který mu bude vyměřen. „Cítím hanbu za to, že jsme přišli do této země,“ řekl důstojník ruské armády. „Nevím, proč jsme to dělali. Věděli jsme toho velmi málo. Přinesli jsme do této země smutek,” dodal.

Podplukovník novinářům řekl, že jeho pochybnosti začaly narůstat, když se dozvěděl, že jeho oblíbení boxeři, Ukrajinci Oleksandr Usyk a Vasilij Lomačenko, plánují bojovat za odboj. „Nemohu najít slova, abych se ukrajinskému lidu omluvil,“ řekl Michajlovič a dodal, že by pochopil, kdyby Ukrajinci Rusku nikdy neodpustili.

()

Ruský důstojník zároveň požádal, aby byli ukrajinští bojovníci vůči těm ruským milosrdní. „Upřímně doufám ve vaši milost vůči těm, kteří k vám přicházejí s rukama nad hlavou, nebo těm, kteří jsou zranění. Neměli bychom rozsévat smrt, lepší je rozsévat život,“ řekl.

Michajlovič zároveň vyzval ruské vojáky, aby „byli stateční“ a postavili se svým velitelům. „Jste ve vypjaté situaci, jdete proti vlastnímu veliteli. Ale to, co se tu odehrává je genocida,“ apeloval důstojník. „Rusko zde stejně nemůže vyhrát,” dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články