Nový ministr zdravotnictví patří dlouhá léta mezi mé oblíbence. Málokterý významnější lékař otevřeně podporuje úplné bludy, na to máme herce Dušky a režiséry Chauny. Nový pan ministr zdravotnictví však již před pěti lety proslul jako obhájce léčitelského systému, o kterém si i na Wikipedii přečtete, že je pochybný a není součástí medicíny založené na důkazech. Před pěti lety dnešní šéf českého zdravotnictví nadšeně propagoval v Hradci Králové kliniku čínské medicíny. Vzhledem k tomu, jakými substancemi tento směr sice alternativní, ale Komunistickou stranou Číny plně schválené medicíny léčí, máme se na co těšit. Jednak to posílí drobné podnikání, zásadně vzrostou zisky obchodníků s fosiliemi. Důležitou léčivou složkou čínské medicíny jsou totiž „dračí kosti“ – fosilie. Zkamenělé kosti zvířat z dávné minulosti planety, a Číňan se ochotně léčí jak rozemletou druhohorní kostí dinosaura, tak třeba jen pár milionů let starou kostí primáta Gigantopithecus. A český národ se má na co těšit. Pokud se bude těmito medicínskými preferencemi řídit i pan premiér, který trpí následky křivky a momentálně se z toho léčí homeopatiky, uvidíme možná na nejbližší vládní tiskovce Andreje Babiše pomazaného h**ny. I ta jsou součástí TCM – tradiční čínské medicíny.
Tehdejší ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula v roce 2015 oznámil, že u nich vznikne první klinika tradiční čínské medicíny v Česku. Babišova MF DNES uvedla, že peníze na stavbu pavilonu v hodnotě deseti milionů eur poskytne šanghajská společnost CEFC, která už vlastnila podíly například v Travel Service či ve fotbalovém klubu Slavia Praha.
V září 2015 noviny psaly, že ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové zahájila provoz ambulance tradiční čínské medicíny, která bude při léčbě využívat akupunkturu, čínské byliny či baňkování. Server Hradeckralove.org citoval profesora Prymulu, ředitele nemocnice, kde se klinika otevřela: „Každý pacient bude nejdříve vyšetřený českým lékařem západním způsobem, poté pokračuje na ošetření tradiční čínskou medicínou. Ceny se pohybují od běžné akupunktury na úrovni 400 korun až po třídenní balíček na úrovni někde šesti tisíc korun.“ Podle ceníku měl pacient za vstupní a kontrolní vyšetření a pět ošetření akupunkturou zaplatit 4200 korun.
A jak se akupunktura ke spokojenosti výrobců jehliček a Komunistické strany Číny dařila, nynější ministr zdravotnictví serveru Aktuálně.cz sdělil: „Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst celá klinika čínské medicíny za 250 milionů korun. Stavbu zaplatí čínská vláda, my poskytneme pozemek a později na sebe vezmeme podstatnou část provozních nákladů. Počítáme s tím, že v budově bude asi třicet zaměstnanců – českých i čínských. Čína má také velký zájem vybudovat u nás univerzitu čínské medicíny. Vzniknout by teoreticky mohla jako odnož univerzity v Šanghaji.“
Mohla by to být pravda!
Zdravotnický deník cituje v prosince 2016 slova pana profesora Prymuly na konferenci České lékařské komory s názvem Etická dilemata medicíny 21. století: „Studií (o čínské medicíně), které existují, je mnoho desítek tisíc. Korektně je třeba říct, že většina studií je s pozitivním efektem, který není úplně statisticky významný. Je ale celá řada studií, která vychází dobře. Ty, které jsou dělané čínskými autory, vycházejí lépe, což je v tom, jak je to tam publikováno a děláno, ale možná i proto, že to tam dělají lidé, kteří to lépe umí.“ Ano, že čínským lékařům vycházejí výsledky lépe než těm západním, je vcelku pochopitelné. I na počátku letošní epidemie koronaviru čínským lékařům umíralo méně pacientů než těm na Západě. Ovšem jen do té chvíle, dokud jim Komunistická strana Číny nenařídila říct pravdu.
A s těmi čínskými vědci? Ono je dost důležité, jestli ten čínský vědec je vědcem pevninským, tedy Číňanem těšícím se laskavého vedení Komunistickou stranou Číny, anebo vědcem ostrovním. Třeba Foon Yin Fung a Yeh Ching Linn, ze Singapuru (mimo dosah moci strany) v impaktovaném vědeckém časopise píšou: „Tradiční čínská medicína (TCM) se vyvinula jako systém lékařské praxe ze starověké Číny před více než 2000 lety na základě empirických znalostí, teorií a konceptů, které teprve budou zmapovány vědecky. Navzdory rozšiřujícímu se používání TCM a uznání jejích terapeutických výhod po celém světě brání nedostatek spolehlivých důkazů z pohledu EBM (Evidence-Based Medicine – medicína založená na důkazech) přijetí TCM komunitou západního lékařství a její integraci do běžné zdravotní péče. Aby se TCM stala nedílnou součástí systému zdravotní péče tak, aby její přínosy mohly být racionálně využity v nejlepším zájmu pacientů, je nezbytné, aby TCM prokázala svou účinnost a bezpečnost důkazy na vysoké úrovni v souladu s EBM.“
Ví to i Wiki
TCM není etnickou medicínou Číny, bylinkářstvím. Vytvořil ji soudruh Mao Ce-tung. V roce 1955 založili v Pekingu „Centrální institut čínské lidové medicíny“. Nebylo totiž na západní léky, a lidem se muselo něco nakecat. Podle knihy „Chinese Medicine in Early Communist China, 1945–1963: A Medicine of Revolution“ soudruh Mao prohlásil k národu: „Náš národní zdravotnický pracovní kolektiv je velký. Mají na starosti více než 500 milionů lidí – mladých, starých a nemocných… V současnosti je lékařů západní medicíny málo, a tak široké masy lidu, a zvláště rolníci, spoléhají při léčbě nemocí na čínskou medicínu. Proto musíme usilovat o úplné sjednocení čínské medicíny.“ A sjednotil ji až do Hradce Králové.
Už první řádky anglické Wiki říkají, že TCM je „plná pseudovědy“ a většina její léčby nemá logický mechanismus účinku. Jedním ze základních principů TCM je, že vitální energie těla (ch’i nebo qi nebo či) cirkuluje kanály zvanými meridiány, jejichž větve jsou spojeny s tělesnými orgány a funkcemi. Pro tyto tradiční čínské koncepty neexistují žádné vědecké důkazy; nic, jako jsou qi, meridiány a akupunkturní body, věda založená na důkazech nezná. Teorie a praxe TCM nejsou založeny na vědeckých poznatcích. To se dočte asi každý středoškolák, když se bude chtít o TCM něco dozvědět. Pan Prymula to buď nečetl, anebo je tak dobrej, že to ví líp než celá světová věda.
Na již zmíněné konferenci o etice v medicíně rok poté – stejně jako u odborné lékařské veřejnosti – Prymulovo nadšení nenašlo mnoho podpory. „Já to považuju za neskutečný tunel, šizení, vykrádání veřejného zdravotního systému a naprostou debilizaci národa, šíření a tolerance hlouposti. Naše společnost se stává nevzdělanou, hloupou a přijímá takovéto blbosti. Přestaňte s tím, je to ostuda,“ apelovala na doktora Prymulu podle zdravotnického tisku Helena Stehlíková, předsedkyně etické komise České lékařské komory. Pan ředitel ale Maovu terapii hájil neochvějně. Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce na plná ústa řekl: „Při hledání možností spolupráce s Čínou jsme se seznámili s modelem kombinace tradiční čínské medicíny a západní medicíny. Čínská medicína je často démonizována a řadou lékařů považována za šarlatánství. My ji chceme zasadit v kontextu medicíny založené na důkazech a poskytnout jí adekvátní prostor.“
V současné době se meridiány a vitální energie těla vracejí v České republice na scénu s nebývalou parádou. Andrej Babiš se léčí homeopatiky na křivdu, neboť mu tak ukřivdili aférou kolem Čapího hnízda, že mu qi přes meridián odtéká do kanálu. Pan premiér také pózuje fotografům s křišťálovou koulí. Proto je jmenování pana profesora Prymuly ministrem zdravotnictví vcelku logickým dalším krokem úplné debilizace české společnosti. Mohli jsme to samozřejmě nakoupit ještě mnohem hůř, ministrem zdravotnictví se mohl klidně stát guru Jára, náruč Andreje Babiše je otevřená každému, kdo žvaní tak, aby se to lidu líbilo. Ale volba padla na Prymulu. Takže – na rozdíl od situace, kdy by byl jmenován ministrem zdravotnictví guru Jára – nehrozí ministerským úřednicím odháčkování. Ale pokud se dá nový ministr do práce pořádně a zaléčí vládu, bude na co koukat.
Sežrali nám dinosaury
TCM je mimořádně neoblíbená u paleontologů – profesionálů i sběratelů. Vysoce vědecká představa, že mletá kost diplodoka (dříve brontosaurus) může vyléčit zbytnělou prostatu, dopadla pro fosilní záznam tragicky. Za tisíce let, co se lidová čínská medicína praktikuje, a vzhledem k počtu Číňanů došlo k rozemletí a sežrání takového množství fosilií, že by (kdyby je Prymulovi oblíbenci nespotřebovali pro své platící klienty) zásadním způsobem obohatily naše znalosti o prehistorii naší planety.
Čínský tlak – komerční síla, kterou představuje poptávka po „dračích kostech“ pověrečnými, ale bohatými Číňany – se už projevuje i v Maroku. Můj kamarád Alí, takto obchodník s fosiliemi, už prodává do USA jen to nejlepší, co dělníci kolem celosvětově proslavené druhohorní lokality Kem-Kem vykopou. Vše, co není úplně skvělé – aby se za to daly v USA utržit desetitisíce až statisíce dolarů – jde Číňanům. Platěj. Platěj tolik, že se už o méně kvalitní druhohorní zkameněliny zajímají i Japonci. Tento národ je samozřejmě nežere. Japonci nakoupené fosilie jen pěkně umyjou, zabalí do hedvábného papíru, dají do zvláště pěkné papírové krabičky, a pak to bouchnou do Číny za stonásobek nákupní ceny. Včetně zlomků kostí velkých jako palec, u kterých není vůbec možné určit nejen to, jakému dinosaurovi patřily, ale ani ze které části jeho těla pocházejí.
To, že jsou „dračí kosti“, kameny, z medicínského, farmakologického hlediska naprosto neúčinný nesmysl, snad není nutné v ČR v roce 2020 nikomu vysvětlovat. Myslím, že to ví nejen pan doktor Prymula, ale snad i Andrej Babiš (či alespoň Marek Prchal nebo surikaty). Ale Čína je tak lákavý a solventní partner, že nad kouskem rozemletého dinosaura můžeme trochu přimhouřit oko. Vždyť je to jen kámen – a trocha kamenného prášku na stejku ještě nikdy nikoho nezabila!
V „lécích“ tradiční čínské medicíny na českém trhu dračí kosti nenajdeme. Jsou moc drahé. Ten správný preparát z dinosaurů – 柴胡加龍骨牡蠣湯, česky pak lektvar prorostlíku a dračí kosti, však alespoň zmiňuje například zvláště věrohodný web adaptogeny.cz. „Velice účinný antidepresivní lektvar založený na synergistickém účinku ženšene, šišáku, prorostlíku a pinelie. Původní receptura obsahuje dračí kost (龍骨). Tu můžeme bez problémů vynechat (nahradí ji lastura ústřice, 牡蠣, které je v lektvaru beztak přes 11 g), je ale lepší, když ji nahradíme prokázaně antidepresivní housenicí čínskou (冬蟲夏草), byť tato také není levná. Je zajímavostí, že v starobylé verzi lektvaru se používal suřík (铅丹).“
Bylo by asi cynické doporučit, aby si lektvar v původní verzi nový ministr zdravotnictví s panem premiérem vyzkoušeli. Suřík – tetraoxid diolovnato-olovičitý – je totiž prudce jedovatý. Ale nejsou k tomu nuceni: K dostání je i dnes a u nás jiný čínský tradiční lék, který je s dračími kostmi srovnatelný. Je to doplněk stravy „ODVEDENÍ HORKÉHO PRAMENE“ – v originále „JIA WEI WU LIN PIAN“. Jednou z jeho účinných složek je totiž „HUA SHI“. Mastek. Je s dračí kostí plně srovnatelný, neboť je fakt jedno, z jakého kamene byl kamenný prášek v hmoždíři nadrcen. V online obchodu tradiční čínské medicíny (v češtině) jej dostanete za 249 korun pěknou umělohmotnou lahvičku.
Hovno!
Jedním z nejznámějších českých TCM terapeutů je pan Milan Schirlo. Je o něm známo, že již od dětství měl rád rýži, a tak je ve věci tradiční čínské medicíny plně kompetentní. A popularizuje ji. Na jeho webových stránkách se dočteme: „Asi nejdůležitějším pilířem je terapie pomocí bylinek a hub. Tedy abych byl přesný, čínští lékaři nepoužívají jen bylinky, jejich kořínky, stonky, listy či květy, plodnice či podhoubí. Používají opravdu leckdy i neobvyklé ingredience. Třeba minerály, škeble, brouky, dokonce i veverčí exkrementy.“
A skutečně! Na serveru o čínské medicíně Tcm-cs.com – opět v češtině – nalezneme skoro zaručeně léčivý prostředek Wu ling zhi. Jako složení uvádějí: „Trogopterus xanthipes, Feces“. To je latinský název pro výkaly veverky poletuchy. Tuto účinnou látku najdete například v přípravku „Posílení říše středu 079“ („JIE BAI WAN“). Na Amazonu jsou veverčí lejna momentálně vyprodaná, ale je roztomilé, že je řadí mezi čínské rostliny. Ale na eBay jich dostanete sto gramů za 19,97 britské libry. To jest pouhých 5880 korun za kilo hoven. No nekupte to!
Takže doufám, že nový ministr zdravotnictví pro potřeby výkonu svého úřadu a pro potřeby vlády pár kilo za peníze z našich daní nakoupí. A před tiskovkou, než se zase budou chlubit, jak vláda naprosto nezvládá epidemii koronaviru, si jimi pomažou hlavy. Budou pak na veřejnost působit ještě důvěryhodněji než nyní.
Konec srandy
Dělat si legraci z Maovy medicíny, kdy se léčí nemocní lidé rozemletými dinosaury a veverčím trusem, je fajn. Je to tak zjevný a tak do očí bijící nesmysl, že to rozesměje. Méně k smíchu je, že se šarlatánskému směru TCM věnovala v Hradci Králové taková pozornost, až pro něj pan Prymula plánoval celou kliniku. Měli to platit Číňané, takže nám to vlastně mohlo být jedno. Pokud zájmy komunistické velmoci hájí prezident republiky, tak že jim ještě v nějakém krajském městě dovolej otevřít si šidírnu, není až zas tak velká tragédie. Prostě – běžná práce vlivové agentury Komunistické strany Číny.
Když se však lékař, který to šarlatánství spíchnuté asijským komunismem pustil do královéhradecké, v srdci Evropy ležící nemocnice, stane ministrem zdravotnictví? To je ohrožení národní bezpečnosti i v dobách „zdravotního klidu“. Lékař, který před pěti lety v Hradci Králové legitimizoval TCM, co léčí nemoci rozemletými zkamenělými kostmi dinosaurů a veverčím lejnem, se ale stal ministrem zdravotnictví v době světové pandemie nové, neprobádané nemoci. A tady už končí veškerá legrace.
Když jsme si koupili od Číňanů letadlo nekvalitního zdravotnického materiálu, byla česká vláda tak vděčná, že se na letišti klaněli tomu letadlu naši ministři jak dvorní eunuši čínskému císaři. Koupí nyní vláda z popudu ministra zdravotnictví České republiky od Číňanů za peníze z našich daní letadlo veverčích hoven po šesti tisících korunách za kilo? A bude na letišti při Ovčáčkově hře na čínské málostrunné housle Miloš Zeman z vděku metat kozelce?