Přibývající počet pacientů s covidem v nemocnicích může mít za následek kolaps našeho zdravotnictví. Už dnes se někde ruší plánované operace, jednotky intenzivní péče se zaplňují a odborníci varují před neudržitelnou situací. Na ne moc diskutovaný aspekt upozorňuje chirurg Tomáš Šebek. Podle něj se u lékařů začíná projevovat naštvanost.
Desítky tisíc nakažených, které v posledních dnech prezentuje ministerstvo zdravotnictví, jsou stejně jako před rokem strašákem pro zdravotníky. Přestože oproti loňskému roku existuje očkování, ne všichni občané, včetně těch z rizikových skupin, ho podstoupili.
To má ovšem dopad nejen na možné potíže, které neočkované mohou potkat, ale také na práci zdravotníků, kteří se o nakažené při hospitalizaci starají. „Nejsme v dobré kondici a mám dojem, že teď je v současné neutišitelné situaci zdravotník rukojmím,“ řekl pro Blesk Tomáš Šebek.
Lékař, který má zkušenosti z misí Lékařů bez hranic i práce v českých nemocnicích, neskrývá své nepochopení nad rozhodnutím lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat. Připouští, že pacienti sice dostávají stoprocentní péči, ale lékaři nadšení nejsou.
„Ta frustrace, upřímná míra naštvanosti. Jsme jenom lidé, máme určitá přání, své pochybnosti a rozhodně nikdo z nás nechce strávit svátky, kdy se zdá, že ten peak té příští vlny bude intenzivní,“ vysvětluje Šebek. „Máme doma děti, máme soukromý život a tohle můžeme trochu vnímat úkorně na vrub toho, jak ta společnost je, nebo není dobře řízená,“ dodává.
Jeho další slova určitě mnohé překvapí, někoho i naštvou. „Upřímně se obávám toho, jestli tam s nimi bude dostatečná empatie. Nejspíš to bude hodně přes míru naší únosnosti. Znova připomínám, že nejsme stroje, jsme lidé,“ upozorňuje oblíbený lékař.
Krizová situace se již v některých nemocnicích projevuje. Například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně omezuje provoz, včetně toho ambulantního. Chybí zdravotní sestry, stejně jako v dalších zdravotnických zařízeních.
K ještě horší situaci by podle odborníků mohlo dojít v momentě, kdy by vláda nařídila povinné očkováni pro zdravotnický personál. „Jsme na tom ve zdravotnictví velice špatně personálně a v podstatě si musíme hýčkat každou sestřičku. Je to tak, že kdyby se toto plošně zavedlo, tak je riziko odlivu lidí ze zdravotnictví a to nikdo nechce riskovat,“ řekl před časem deníku FORUM 24 epidemiolog Roman Prymula. „Neukazuje se, že by byla dostatečná vůle, aby se to u zdravotníků zavedlo plošně. A to je podle mě nejsilnější skupina, kde by to mělo být zavedeno,“ dodal.