Miloš Zeman se postavil do čela obránců Orbánova Maďarska. Česko se podle Zemana musí v Evropské unie postavit za Maďarsko, protože „je to v našem vlastním zájmu“, sdělil prezident.
Ať mluví Miloš Zeman za sebe. V našem zájmu to není. Je to v jeho zájmu, tudíž ne v našem.
Obrana Orbánova Maďarska je jistě v zájmu Miloše Zemana a Andreje Babiše, protože jejich obavy, že se příště bude v Evropském parlamentu mluvit z gruntu právě o nich, jsou zcela opodstatněné.
V našem zájmu je bránit jiné Maďarsko. Kupříkladu Maďarsko filozofky Agnes Helerové, která říká, že se v Maďarsku v době Orbánovy vlády už nedá dýchat. Nedá se v něm zcela svobodně kriticky vystupovat v silných médiích, jako to šlo ještě před pár lety. A to proto, že je velká část médií pod kontrolou vlády. Orbánova strana Fidesz totiž důkladně obsadila klíčovou mediální radu svými lidmi a potlačuje názorovou pluralitu.
Jinými slovy, Zeman a Babiš Orbánovi fandí proto, že jim rovněž překáží politická pluralita a také se snaží odstranit z cesty své kritiky. Babiš je v tom navíc úspěšný a Zeman mu z Hradu žehná.
Orbán byl mimochodem dlouhá léta mnohem sympatičtější politik, než je Zeman. Vychází z naprosto odlišných hodnotových východisek a je kupříkladu prostý bolševismu, kterým je Miloš Zeman naopak skrz naskrz nasáklý. Orbán také nekrade evropské dotace, nebyl ve Státní bezpečnosti a nevytvořil tak gigantický konfliktu zájmů jako náš premiér.
Škoda že si Evropa ještě nevšimla, že oproti našemu předsedovi vlády je Orbán stále ještě klasický politik evropské politické tradice, třebaže se nyní již blíží ke krajnímu pólu. Zastánci liberální demokracie musí nezbytně s Orbánem svést zápas o podobu maďarské společnosti. Byla by ale čest soupeřit raději s Orbánem, oproti tomu frustrujícímu každodennímu zážitku, s nímž čelíme pokleslosti Zemana a Babiše. S Orbánovým pojetím neliberální demokracie nelze souhlasit a je to skutečně koncept, který stojí mimo rámec evropských pravidel, k nimž se Maďarsko samo přihlásilo. Ale Orbána si člověk přece jen může občas za něco vážit. To se nám u nás doma nestane.
Orbánův aktuální mocenský styl tolerovat nejde. Už kvůli tomu, jakou inspiraci si z něj berou naši autoritáři. A jasným signálem Orbánova duchovního úpadku je to, jaké má u nás spojence. Může s nimi rovnou vytvořit populistickou internacionálu.
Názory Ágnes Hellerové na Orbánův politický režim najdete na serveru iRozhlas ZDE.