Zemřel filozof Roger Scruton, přítel československých demokratů

Roger Scruton. (youtube/HooverInstitution)

Roger Scruton. | FOTO: youtube/HooverInstitution

Rodina známého britského filozofa Rogera Scrutona oznámila, že myslitel zemřel dnes ve věku 75 let. Známý autor bojoval s rakovinou asi šest měsíců.

Jeho rodina uvedla v prohlášení: „Milovaný manžel Sophie, zbožňovaný otec Sama a Lucy a vážený bratr Elisabeth a Andrey, pokojně zemřel v neděli 12. ledna. Narodil se 27. února 1944 a posledních šest měsíců bojoval s rakovinou. Jeho rodina je nesmírně hrdá na něj a na všechny jeho úspěchy.“

Scruton se zabýval širokým spektrem témat, od náboženství přes estetiku po totalitarismus. Byl považován za významného konzervativně orientovaného autora. Mnoho let se zapojoval do politické a kulturní debaty a byl poradcem nyní vládních konzervativců. V dubnu loňského roku však dočasně ztratil pozici poradce ministra bydlení poté, co hovořil o tom, že v dnešní Číně z lidí vytvářejí roboty.

Filozof a spisovatel udržoval četné kontakty s nezávislými odpůrci režimu v komunistickém Československu. Vedl tehdy bytové semináře pro lidi, kterým režim zabránil ve studiu na vysokých školách. Mluvil plynně česky. Jeho knihy u nás kolovaly v samizdatu, oficiálně pak mohly vyjít po roce 1989. Minulý rok ještě krátce navštívil Českou republiku, kde mu Senát udělil Stříbrnou pamětní medaili. Medailí Za zásluhy ho ocenil již Václav Havel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články